Ryanair inför servicegaranti !
Samtidigt släpper bolaget 25.000 flygbiljetter t&r till London för enbart skatterna. Om man är snabb på att boka kan man få en resa från Stockholm/Skavsta, Västerås, Malmö eller Göteborg/Säve till London för knappt 300 kronor. Bolaget kallar för övrigt numera sina flygplatser för avancerade busstationer.
Ryanair bemöter även kritikerna som antytt att bolaget har dålig personalpolitik. Bolaget pekar på flera morötter för kabinpersonal som tjänar extra på försäljning ombord. Dessutom har man ett aktieägarprogram för alla som jobbat mer än ett år.
Bolaget bemöter även kritiken mot att man tar 18£ av handikappade som reser med assistans av rullstol från London/Stansted-flygplatsen. Bolaget påstår att endast 6 av de 56 flygplatser där bolaget flyger tar ut en sådan avgift. Man kommer att arbeta för att alla flygplatserna eliminerar denna kostnad.
Vid lanseringen av kundservicegarantin i London sade bolagets VD Michael O´Leary:
Detta är en väldigt viktig milstolpe för Ryanair och flygindustrin i Europa. Den markerar en standard som andra flygbolag inte kan uppnå men som Ryanair dagligen uppnår med råge!
Ryanair meddelar även att man starkt ifrågasätter reklamationsnämndens tidning Råd och Röns svartlistning av bolaget för att inte rättat till klagomål från fyra kunder.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


