Sterling först i Norden med ny B737

Publicerad den 2003-11-18 00:00av Redaktionen
Kommentarer

Sterling har mottagit sitt första exemplar av fyra splitternya Boeing 737-800. Maskinen har ett särpräglat utseende med 2,3 meter höga "winglets". Dessa minskar motståndet från virvlar kring vingspetsarna och sparar bränsle och miljö.

Den nya maskinen sätts i trafik den 1 decemper på bolagets linjer från Köpenhamn, Arlanda och Oslo/Gardermoen. Ytterligare tre nya flygplan av denna typ sätts i trafik hos Sterling under början av nästa år. Maskinerna har plats för 189 passagerare. Sommaren 2004 kommer Sterling att ha 13 flygplan med en genomsnittsålder på 3 år.

Fakta: Sterling har 450 anställda och hade  2002 knappt en miljon passagerare.Huvudkontoret finns i Köbenhamn och bolaget har sedan 1995 ägts av den norska redaren Fred. Olsens bolag Ganger Rolf ASA och Bonheur ASA, båda noterade på Oslo-börsen.

 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten