Svenska staten missgynnar sina flygbolag i krisen!
Mitt i den svåraste flygkrisen på 10 år så hamnar de svenska flygbolagen i stryk-klass när det gäller statens stöd. Danska staten ger betydligt bättre garantier till de danskregistrerade flygbolagen. I konkurrensen på den hårt tyngda chartermarknaden så kommer danska Premiar, Sterling och Maersk Air att kunna konkurrera med svenska Britannia, FalconAir och Novair med betydligt lägre kostnader för krigsförsäkringar. Det är det svenska Riksgäldskontoret som fyrdubblat riskpremien för de svenska bolagen – en åtgärd som starkt ifrågasätts av branschen.
– De danska konkurrenterna kan nu ta flygningar i Sverige från våra svenska bolag med hjälp av stöd från danska staten, säger Harald Rosén, generalsekreterare i föreningen Svenskt Flyg. – Vi har skrivit till Riksgälden och frågat varför de tar en riskpremie i Sverige är 4 gånger högre än i övriga EU men de har inte behagat svara. – Det måste vara svårt att motivera en sådan illasinnad bedömning eftersom Sverige är ett neutralt land med en rimligtvis hotbild lika med eller lägre än t ex Storbrittannien och Natoländer som t ex Danmark.
– Svenska statens Riksgäldskontors bestraffning av de svenska flygbolagen kan leda till att onödigt många svenskar förlorar jobb i de svenska charterbolagen denna vinter, säger Göran Gårdö, vd för flygbolaget Britannia till Flygtorget@irmail
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


