Tullingeflyg känsligt för kommunen
Publicerad den 8 september 2002Allmänflygare i Botkyrka har försökt få svar från socialdemokraterna som säger att de inte hinner svara på de fyra frågorna men tillägger att man inte vill ha flyg på Tullinge överhuvudtaget.
Kommunens informationschef säger i ett mail att ett diskussionsforum som kan ta upp flygplatsfrågan på hemsidan: ” kommer dock att finnas när vi flyttar hemsidan till en ny plattform, förhoppningsvis vid årsskiftet.
Informationschefen är också upprörd över att vi illustrerat vår artikel om Tullinge/F18 med en bild på kommunens emblem. Så här sex dagar före valet är det viktigt att partierna i kommunen klargör sina ståndpunkter.
–Allmänflygets utrymme i Stockholm är en viktig fråga för hela regionen och det går att kombinera bostäder med begränsat allmänflyg, säger företrädare för allmänflyget till @irmail.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten