Wallenberg med EQT kliver på Arlanda Express
Ägandet tillbaks till Sverige
Genom sin senaste infrastrukturfond säkrar EQT kontrollen över Arlanda Express i ett unikt samarbete med staten. Det mest hisnande är tidsperspektivet – med ensamrätt på trafiken fram till år 2050 har EQT mutat in en av Sveriges viktigaste resvägar för en hel generation framåt.
EQT har sina rötter i Investor AB (Wallenberg-familjen), som fortfarande är en stor ägare i EQT. Genom att de stora pensionsfonderna placerar pengar i EQT är det i praktiken svenska folket som nu kliver in som ägare av sin egen flygförbindelse – en affär där våra framtida pensioner ska växa i takt med att tågen rullar mellan City och Arlanda.
3 miljarder i nya tåg med 50 procent fler sittplatser
Arlanda Express öppnade 1999 och transporterade under 2024 omkring 5,3 miljoner resenärer. Som en del av affären ska EQT stödja A-Trains redan beslutade investeringsprogram på omkring 3 miljarder kronor. Runt 2030 väntas en helt ny tågflotta sättas i trafik, vilket ska öka sittkapaciteten med över 50 procent.
– Vi ser stor potential framöver, och EQT satsar långsiktigt på att vidareutveckla och stärka A-Trains serviceerbjudande, säger Kunal Koya.
Kunal Koya är partner på EQT och är den person som leder EQT:s köp av A-Train, alltså bolaget som driver Arlanda Express. Han är baserad i London, men styr nu alltså över en av Sveriges viktigaste resvägar.
För Arlanda – och för flygbolagen som är beroende av smidiga transferflöden – är detta en viktig pusselbit. Kapacitetsbrist på marken riskerar annars snabbt att bli ett tillväxthinder i luften. Swedavias har tagit fram siffror som visar att ungefär hälften av alla markresor till Arlanda fortfarande sker med privat bil – en siffra som länge varit ett bekymmer för både flygplats och flygbolag.
Tajming som väcker frågor
Affären sker samtidigt som staten nyligen fått ett slutbetänkande på sitt bord där utredaren Peter Norman föreslog att staten antingen skulle köpa in sig i Arlanda Express eller omförhandla avtalet. I stället kliver nu en ny, långsiktig privat ägare in.
För flygbranschen är detta inte en isolerad järnvägsaffär. Tillgängligheten till Arlanda är direkt kopplad till flygplatsens attraktionskraft, särskilt i konkurrensen med Köpenhamn, Helsingfors och andra nordiska hubbar.
Billigare och mer flexibla Arlanda Express-biljetter är därför ett av de mest flygvänliga besluten på länge, även om det sker utanför själva luftfarten.
Flygpendeltåg i Skandinavien – Arlanda, Oslo och Kastrup
Arlanda Express (Stockholm–Arlanda)
• Operatör: A-Train AB (ny ägare EQT via fonden EQT Active Core Infrastructure I).
• Restid: ca 18 min från Stockholm C till Arlanda Airport.
• Toppfart: upp till 200 km/h.
• Pris: 340 kronor
Flytoget (Oslo S–Oslo Gardermoen)
• Operatör: Flytoget AS (publikt norsk express-tåg).
• Restid: ca 19–22 min mellan Oslo S och OSL.
• Toppfart: upp till 210 km/h på Gardermobanen.
• Pris: 240 kronor
Tåg & Metro till Köpenhamns flygplats (CPH)
• Ingen dedikerad flygpendel – regional och intercitytåg
• Restid: ca 12–15 min till centrala Köpenhamn med tåg/Öresundståg.
• Pris: från ca 40–50 kr.
Kommentarer
Hurra för EQT!
Blir spännande att se hur mycket de kommer SÄNKA priserna med!!?


