Cabin crew SAS och Norwegian
Hur ser dagarna ut som kabinpersonal på SAS och Norwegian? Hur många dagar jobbar man och sedan är ledig? Hur pass tidigt på morgonen börjar man? Lön? Är så sugen på att söka till Köpenhamn, men kommer då att få pendla en bra bit… Vill därför veta lite mer först 🙂 Hoppas någon/ några kan svara på detta 🙂
svar
Om man kan måste det väll ändå vara överlägset mest förmånligt att bo i Sverige och sedan ta tåget över till Kastrup som tar 15 min?
Nu vet jag inte vad en cc på norwegian tjänar men låt säga 32000 (vilket är genomsnittslön) Det blir i så fall nästan 45 000 Svenska kronor. Vilket yrke med så kort utbildning kan konkurrera med det?
Bor du i Sverige så skattar du även där som flygande personal. Visst blir det kanske lite krångligare men med den lönen kan du anlita någon som gör din deklaration. Sedan är väll nästan majoriteten som flyger från Kastrup svenskar så du har många kollegor att fråga om försäkringskassa och annat.
Det finns även oresunddirekt.se som kan hjälpa dig
Tänk oxå på att helt andra regler gäller för Pension och A-Kassa som anställd i Danmark.
Likaså sjuk ersättning.
Det var jätte krångligt tyckte jag.
Cabincrew Norweigan tjänar mer än de flesta piloter förbi Skandinavien….ligger runt 50-55 i månaden.
Hur mycket får man ut i lön per månad som Cabin crew SAS connec med ob och diverse tillägg idag?
Jag fick lön idag,
Jobbar på OSL-basen
– jobbar 80%
– Jobbat i bolaget i 5 år
– jobbat extra 3 dagar denna månad
Bruttolön mars: 48 000 NOK
Vad tjänar man på Norwegian som cc? Är det olika beroende på vilken bas man har?
Och vad är DY?
Dan Hotel i CPH. 500kr natten. Massa pendlare
Både Sas och Sterling har barnpassare som tar hand om barnen medan man är on block. Det var helt gratis och ingick som löneförmån, vet inte hur det är nu längre.
Då har jag en sista fundering 🙂 Man borde vän kunna få bo billigt nära Köpenhamns flygplats också om man bor långt från jobbet ? Tänker mest på tidiga mornar. Och eftersom jag har en liten dotter så vill jag ändå ha basen så nära som möjligt 🙂
Du hänger på hotellet och käkar lång frulle och gymmar? Ofta får man en ändring dagen innan. Eller så ringer man OP och frågar om en slinga så man slipper betala hotell själv.
Om man bor för långt bort för att klara tidskraven vid stand by, då får man skaffa sig nånstans att vara, tätare på basen, under standby.
Men hur blir det då när man har har standby? Då funkar det ju inte att ha så långt till jobbet =/
Slinger fra CPH alt fra 1 til 3 dage og snart 4 og 5 dages slinger.
@Erika
Jag bor i Helsingborg.
Ja du flyger gratis med Norwegian till/från jobb.
Det blir mkt billigare med bron om du har bas i Oslo. För då kör du ju bara över bron 2 ggr per vecka.
Om du har bas i CPH så kör du ju varje dag. Då blir det dyrare.
Men det ska sägas att 70% av basen på Kastrup är svenskar boendes i Skåne.
Så folk kör över bron varje dag.
Skulle vilja veta var SK respektive DY cabincrew Arlanda bas har layovers?
Var bor ni som pendlar till Kastrup? Själv bor jag utanför Kristianstad (Bromölla) Tar 2 timmar med tåg =/
Så man kan alltså åka hem/till jobb gratis med DY? 🙂 Bor du också i norra skåne eller du bor närmare Kastrup? Jag tänker att det blir ju riktigt dyrt att köra till flygplastsen med tanke på bron?
Jag pendlar till Norwegians bas i Oslo, funkar utmärkt.
Norwegian bjuder på pendlingsbiljetterna(gör inte SAS). Så du betalar inte en krona, endast för parkering till rabatterat pris på Kastrup.
Sen skaffar du dig något billigt pendlarboende nära OSL eller så bor du billigt på hotell. Vi har avtal med 3-4 hotell. Plus att vi ligger borta väldigt mkt på slingor ut från OSL.
Får du förlängt, kan du gå ned på 80%. Då jobbar du 4, ledig 5. Så jobbar jag, rena drömmen! Har ändå ut runt 30k i månaden.
Bor också i norra Skåne och det fungerar fint. Erika – specificera lite mer vart du bor. Typ HBG, Hässleholm, Kristianstad osv. Lättare då att hitta någon som bor i ungefär samma område och kan dela med sig av erfarenheter. Precis som det skrivs nedanför så fungerar det bra. Jag flyger blandat på kort och långt och jag trivs så bra med det så flytta närmare är inte ett alternativ eftersom pendlingen fungerar utmärkt.
Det fungerar utmärkt att bo i norra Skåne. Jag gör det och jobbar på SAS. Bra bolag!
Tack för era svar. Förstår nu att det inte kommer funka att pendla till Köpenhamn (bor i norra skåne) Oslo hade jag asbsolu kunnat tänka mg, har jobbat på incheck/gate där både för SAS och Norwegian… Men nu har jag familj och barn här. Känns som drömmen om att bli flygvärdinna bara är till att glömma ;(