Avtal klart för piloter och kabinpersonal på Ryanair

Publicerad den 27 mars 2013
Kommentarer
Löneökningar på tio procent och fler kvällar hemma under tjänstgöringsperioderna för piloter och kabinpersonal. Det är några av punkterna i ett nytt kollektivavtal som Ryanair tecknat med personal både på marken och i luften.

De anställda i Ryanair vill ha kollektiva förhandlingar med flygbolaget. Det visar en omröstning som Flygtorget rapporterat om tidigare. Nu har Ryanair och piloter och kabinpersonal förhandlat fram ett nytt kollektivavtal för den flygande personalen, ett avtal som flygbolaget menar är unikt i den europeiska flygbranschen.

– Det är en stor framgång för Ryanairs kabinpersonal och piloter att säkra löneökningar och gynnsamma avtal i en tid då fackföreningar i Tyskland, Italien, Spanien, Sverige och Storbritannien för närvarande förhandlar om nedskärningar, lönesänkningar och sänkta pensioner, säger Robin Kiely på Ryanair.
         
Avtalet med kabinpersonalen gäller fyra år från den 1 april och innebär bland annat 10 procents löneökning för alla grupper inom kabinpersonalen och ett "hemma varje kväll"-avtal.
         
Piloterna, i första hand de som är stationerade på baserna i Alicante, Bristol, Cork, East Midlands, Luton och Shannon, har nu ett femårigt avtal som ersätter befintliga avtal som skulle löpa ut i april i år. Avtalet innebär löneökningar upp till 10 procent under fem år och ökning av ersättningar och pensioner. Tjänstgöringstiderna fastställs i avtal till ett system med fem dagars jobb, fyra dagar ledigt. Ryanair ska nu fortsätta att förhandla fram nya avtal vid bolagets övriga baser när befintliga femåriga avtal löper ut under de kommande tre åren.
– De nya avtalen tar fasta på den enastående produktivitet som Ryanairs anställda levererar, vars hårda arbete och engagemang är nyckeln till Ryanairs möjligheter att expandera och växa genom att erbjuda än mer konkurrens, ultralåga priser och ett större urval av linjer, säger Robin Kiely.

Skriv en kommentar

Kommentarer

RYR pilot
2013-03-31 21:06

Löneökningen gäller bara om årets vinst överstiger fjolårets vilket inte kommer hända då VI precis beställt 175 nya flygplan. Det blir ingen löneökning 2014 och anledningen till att avtalet bara rör ovan nämnda baser är för att de övriga baserna sa NEJ. Avtalet rör dessutom bara 30% av piloterna!

Ryanpojken
2013-03-28 21:24

Mgmt har villkoren sen jag började, de har flödat basen med kadetter och ger ingen sommar semester. Utan har suttit standby gratis utan anledning – bara för att de kan och tjänar pengar på TR:s. Kontakta Martin Duffy (ialpacoordinator1@ialpa.net) eller contact@ryanarpilotgroup.com så svara de gärna på era frågor:)

?
2013-03-28 19:27

men gäller inte det nytecknade avtalet alla piloter?

Aft
2013-03-28 19:12

Helt ärligt Flygtorget! Ni må vara ägda av ett gäng arbetsgivare men även arbetsgivarna i Sverige vet vad ett kollektivavtal är. Det är ju faktiskt lögn att påstå att det är ett kollektivavtal som har tecknats!

Janne
2013-03-28 16:13

och det måste ha kommit som en chock för de stackarna som en gång tog jobbet. Nej, de där argumenten håller inte. Ingen är tvingad att ta jobbet.

Johan
2013-03-28 15:57

Jag vill lägga till: Det är lätt att sitta i sin egen borg av arbetsskyddslagar och kalla andra för fega.

Minst 70% av Ryanairs pilotkår har inget som helst anställningsskydd och har en uppdragsgivare som inte drar sig för att säga upp kontrakt med “bråkstakar”.

Arbete pågår nu för få fram enhetliga kontrakt till hela kåren, med liknande rättigheter som i övriga Europeiska bolag.

Tills dess är det anonymitet som gäller för den enskilde piloten.

Johan
2013-03-28 15:47

“Vem tycker ni Anders Carlsson ska kontakta, fega Ryanpiloter som inte ens vågar prata. ”

De skulle kunna börja med att kontakta ECA (hoppas du vet vad det är, om inte borde du avstå från att kommentera dylika artiklar i fortsättningen), som kan hänvisa vidare till RPG eller IALPA vilka har mandat att svara för de delar av Ryanairs pilotkår som arbetar med att organisera sig.

Glad påsk!

Janne
2013-03-28 12:35

Vem tycker ni Anders Carlsson ska kontakta, fega Ryanpiloter som inte ens vågar prata.

Kapten
2013-03-28 12:18

Hej,
Snälla Anders Carlsson, nu får du för en gångs skull ändra
på en artikel som innehåller fakta fel. Ryan har inte förhandlat fram ett nytt avtal med cabinen och piloterna.
De har förhandlat med sig själva och utnyttjar media till att få det att se ut som om de har förhandlat med sin personal.
Jag är så trött på att ni går på deras enkla knep, pinsamt av er.
GLAD PÅSK
Kapten

Ryanpojken
2013-03-28 11:45

Jag har inga problem med att presentera mig, men jag ser inte vad du eller jag skulle vinna på det. Du som ändå är en talesperson för bolaget har väl inte så mkt att förlora om du skulle skriva ditt riktiga namn? Men du är väl lka feg som dina chefer som gör lite olika dealer här och där och inget kommer upp i dager så alla kan se vad som händer. Vi röstar hust nu om att vidta aktion mo mgmt, räkna inte med fullblodad strejk direkt, men tidsnog…

?
2013-03-28 10:42

Piloterna verkar helt oorganiserade som bara sitter och klagar på kammaren. Alla har fel förutom jag som inte vågar prata.

Ryanpojken
2013-03-28 10:23

Inget kollektivavtal har slutits. Vad mgmt har gjort är att hotat både baser och individer. På pilot sidan så hotade de med att stänga BRS basen om de inte gick med på den nya dealen. På någon annan bas räckte två ja röster för att få igenom den.
Ang. Kabin så vet jag att majoriteten på två olika baser röstade 6-2-6-3, men mgmt fifflade med omröstningen då de insåg att 6-2-6-3 skulle bli dyrare än den gamla dealen.

LH
2013-03-28 09:29

Ett nytt bottennapp för flygtorget….

Erik
2013-03-28 08:59

Nu får ni på flygtorget väl skärpa er lite. Ni vinklar alla dumheter som flygbolagen hittar på till något som skulle vara sååå storartat. Att kalla det här för en förhandling, vilket skämt….

Pilot
2013-03-28 01:45

Kom ihåg att Flygtorget ägs av arbetsgivarna och vinklar all information för att AG ska ses i god dager. Anders C. är bra på det men vi som lever i den här världen vi vet vad som är sant och vad som är falskt. Avtalet slöts alltså mellan O’Leary och O’Leary. Måste ha varit “tunga” förhandlingar?

Ryanpojk
2013-03-27 22:30

ABSOLUT inget nytt. Nya avtal har lagts fram nästan sedan bolaget startade. Jag började där -01 och detta ger oss nästan inget nytt! Avtalet berör bara folk anställda direkt av Ryanair (30%) och som tidigare sagt en måttlig ökning sett per år!
Vi gör vad vi kan för att få ett kollektivavtal och denna gång hjälper flygtorget inte direkt till….

Jarle
2013-03-27 20:39

Är det bara jag, eller framgår det inte av artikeln mellan vilka parter avtalet har slutits? Kollektivavtal sluts så vitt jag vet mellan arbetsgivare och fackförening?
Är avtalet slutet mellan RPG och Ryanair?

Jag vill även passa på att dela med mig av denna jämförelse av arbetsvillkoren för kabinpersonal vid Ryanair, Norwegian och SAS.

http://www.akademikerbloggen.se/getimage/getimage1/1069_400.jpg

Saila
2013-03-27 19:04

Bullshit, och flygtorget sprider denna dynga.
RPG, Ryanairs (nybildade) fackliga organisation har inte ens fått till ett möte med Ryanairs ledning. Ryanair bemödar sig inte ens med att svara. Maffiafasoner!

Och sen är det avtalet som beskrivs, 10% under fem år, inte alls bra på något sätt som man försöker få det att framstå i texten. Inte ens 2% per år. Sjukt dåligt!

Rattarn
2013-03-27 18:56

är det som berörs av detta avtal? Bara de som är anställda antar jag och då är det ju inte värt mycket.

Ryan styrman
2013-03-27 18:22

Haha, detta kriget har inte ens startat. Ryanair har retat upp oss tillräckligt nu. 550 miljoners Euro i ren vinst och inget går till personalen. Ryanair kommer få det tufft i sommar..

RYR
2013-03-27 17:13

något kommer att förändras heller! Folk som har barn och hus, tror någon att dessa kommer att riskera att sätta sig i personlig konkurs genom att strejka?
Jag tror inte det.
Ryanair är vad det är.

Ryanairpilot
2013-03-27 17:09

Det bör noteras att det “kollektivavtal” som har upprättats har skett helt utan förhandling mellan ledningen och de anställda. Ett “take-it or leave-it”-erbjudande är det enda som lämnats. Så tro för allt i världen inte att NÅGOT har förändrats i detta bolag…

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten