Finnair Asien-störst i år från Sverige?

Publicerad den 2006-03-24 00:00av Redaktionen
Kommentarer

"Vår målsättning är att bli störst på Asien från Sverige i år. Vi räknar med att passera 100 000 passagerare från Sverige i år."

Det sa Riku Helminen, Finnairs Sverigechef, vid en presskonferens på resemässan TUR 2006 i Göteborg på fredagsmorgonen.

Riku Helminen konstaterade att antalet svenska passagerare som flög med Finnair till Asien under januari och februari i år ökade med 50 procent jämfört med motsvarande period förra året.

En mycket nöjd Sverigechef för Finnair konstaterar att framgångarna också kommit innan man startade sin rakt-på-sak-kampanj i TV och tidningar om “varför ska man först flyga västerut och sedan österut om man ska till Asien” när man kan flyga raka vägen med Finnair.

“Vi har alltså fått en rivstart på det nya året och fortsätter att ta marknadsandelar, vilket stärker vår position ytterligare som den tredje största aktören på flygtrafik mellan Europa och Asien”, säger Riku Helminen.

Av de tio Asien-destinationerna var Bangkok, Peking och Shanghai de mest populära.

Finnair ökade f ö under 2005 antalet svenska passagerare till Asien med 60 procent jämfört med 2004.

Riku Helminen menar att framgången främst beror på att alltfler svenskar, framför allt affärsresenärerna, har upptäckt att Finnair är snabbast.

“Sträckan Stockholm-Guangzhou är 3 timmar och 30 minuter snabbare via Helsingfors än via Frankfurt, tur och retur handlar det alltså om en hel arbetsdag som våra resenärer tjänar i tid.”

Finnair flyger på tio asiatiska destinationer. Enligt Riku Helminen är Finnair snabbast till sju av dessa från Stockholm.

Också förhandsbokningen av biljetter från Sverige till Asien är stark, enligt Riku Helminen:

“Vi har vässat vår produkt ytterligare med två nya destinationer – Ngoya den 3 juni och Delhi i oktober. Därtill ska vi flyga nonstop dagligen till Shanghai, fem nonstop i veckan till Hongkong och sex nonstop i veckan till Osaka.”

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten