Flygplatser i norr vill upphandla trafik själva
Trafikverket upphandlar flygtrafik i Sverige som ska säkra tillgängligheten och möjligheterna att flyga till Stockholm från i första hand de norra delarna av landet. Det är dock ett statiskt system som bestämmer antalet turer och hur många stolar som ska flygas varje vecka, något som ställt till problem ibland annat Arvidsjaur. Flygplatsen där har under vintrarna mycket internationell flygtrafik från främst Tyskland med personal till de biltester som genomförs i området. Men verksamheten fyller också de reguljära flygningarna från Arlanda och vid vissa tidpunkter har kapaciteten inte räckt till.
Kommentarer
stark tillväxt? har inte jag tillgång till rätt statistik då officiella siffror visar en negativ trend? om man bortser avies 2014-2015 är det knappt 2000 resande? finns det behov av upphandling är en mer relevant fråga. jag håller med erfaren. har dom inte redan försökt egen upphandling?
Givetvis ska det vara jet, och nya modärna sådana. Tät tidtabel är en självklarehet och för detta ska några enstaka resenärer betala? Biljettpriser på några tusen är inga problem, bara vi får jet…….
Realistiskt??? Nja
Egen upphandling. Fly Lappland konkade efter 7 manader,dessutom flog man med gamla F100.Krav skall vara nya moderna maskiner med tanke pa miljon.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

