Malmö hoppas på mer utrikestrafik med SAS
Kommentarer
Kan bara hålla med SAS är inte en långsiktig lösning från de sekundära flygplatserna.. Har förmåga exempel där man dragit sig ur efter max 1år. Troligen för höga konstnader. Då SAS inte kan konkurrera med Ryan och Wizz.
Utmärkt med lite fler trevliga resmål från Sturup. Parkerar en vecka för 295kr och snabbt igenom säkerhetskontrollen. Kastrup kostar en förmögenhet i broavgifter/tåg samt parkering. Fler linjer från Sturup tack!
Vad menar du med östeuropeiska? De har väl inte anställt till Malaga-basen redan nu, men det är väl betydligt mer sannolikt att besättningen huvudsakligen kommer att bestå av spanjorer?
KLM är smarta, de matar frän Linköping, Växjö,Ålesund, Kristiansand, Trondheim, Ålborg m.fl medan SAS bara satsat på Kastrup och inte ens orkar mata dit längre.
Lågt att skylla SAS kräftgång på lågkostnadsbolagen. SAS problem är inte skapat av LCC, utan av svag ledning och militanta fackföreningar!
Planen kommer vara nya Airbus A320neo med senaste kabinen och är målade i SAS färger. En utveckling med utländsk personal är tyvärr bara en konsekvens av lågprisbolagens sett att spara pengar, SAS blir tvungna att följa efter för att kunna konkurera med deras pris…
Det är första reguljära utrikeslinjen för SAS på länge från Malmö men de har har även flugit charter för Apollo till kreta, Rhodos och Turkiet från Malmö senaste året.
Kanske har med lönsamhet å göra……
SAS är inte en långsiktigt hållbar partner för de mindre flygplatserna. Se på vad som hände i Linköping. Så fort SAS hittade en anledning att dra sig ur så la dom ner linjen till Kastrup. Otåligt
Fjantigt när flygbolag inte har långsiktiga mål. Ena året flyger man hit andra dit. Kunderna blir ju förvillade och tappar förtroende. Konkurrensen mellan bolagen verkar vara viktigare än att ha en homogen kundkrets. Kan ju knappast vara ekonomi att byta flygplatser stup i kvarten, för investeringar har ju också ett pris
Jaså Heavydane, det är inte SAS? Var bokar jag biljetter då? Hur kommer planen i på MMX vara målade?
Nu er det jo ikke SAS der flyver på Malmø,
derimod et datterselskab med østeuropæiske piloter og kabin!
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten


