Röda flygavgångar på väg tillbaka !

Publicerad den 11 oktober 2002
Kommentarer
Det blir många röda avgångar - och röda siffror - hos flygbolag i oktober. Malmö Aviation och Finnair sänker priserna rejält på vissa avgångar. Goodjet planerar att starta inrikesflyg den 25 oktober och priserna är sänkta till 199 kronor! Frågan är hur länge en sådan prisdumpning håller i sig?

De röda avgångarna som fanns på flyget före avregleringen är nu på väg tillbaka. Först ut är Malmö Aviation som sätter in en ”early bird” från Göteborg/City Airport (Säve) och Malmö till Bromma i slutet av oktober. Returflyg finns sent på kvällen. Priset på dessa röda flygningar är 290 kronor enkel resa. Enligt bolagets VD Ulf Axelsson så bokas det över förväntan på dessa flygningar.


Finnair meddelar samtidigt att man från 15 oktober – på tre avgångar varje dag utanför rusningstrafik -inför ”röda avgångar” mellan Arlanda och Helsingfors. Priser blir en nästan en tusenlapp billigare än normalt.


Nordic Airlink och Skyways kommer med prisutspel på Skellefteå-Arlanda med start den 21 oktober och Malmö Aviation och Skyways har motsvarande på Kristianstad – Bromma respektive Arlanda i samband med att de tar över linjerna från SAS.


Det ser alltså ut att bli en röd oktober när det gäller flygpriser. I slutet av oktober planeras en stor överkapacitet på flera linjer med utgångspunkt i Stockholm när Goodjet sätter in flera avgångar med stora flygplan . Frågan är hur länge en sån överkapacitet håller?


 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten