Featured article image

Ryanair spränger 21-miljonersvallen

Publicerad den 2026-07-04 13:30av Redaktionen
Kommentarer
Bakom rekordsiffrorna döljer sig en ultradisciplinerad affärsmodell som fortsätter att hålla resten av flygbranschen vakna om nätterna.

Juni blev den bästa månaden någonsin för Ryanair. Europas absolut största flygbolag flög svindlande 21,2 miljoner passagerare och krossade därmed alla tidigare rekord. Samtidigt parkerar kabinfaktorn på brutala 95 procent.

21,2 miljoner passagerare. På en enda månad

För att sätta det i perspektiv: det är ungefär som att Ryanair skulle flyga hela Sveriges befolkning två gånger. Jämfört med juni förra året ökade trafiken med sju procent. Bolaget dundrade igenom över 116 800 flygningar och lyckades med konststycket att behålla en kabinfaktor på 95 procent. Det innebär att det gamla månadsrekordet från augusti 2025 nu är ett minne blott.

Sett över de senaste tolv månaderna har det irländska lågprisbolaget transporterat 211,8 miljoner passagerare. Det är siffror som de flesta traditionella nätverksbolag bara kan drömma om medan de filar på sina lojalitetsprogram.

Fulla flygplan

För många flygbolag är en hög kabinfaktor under högsommaren ingen raketforskning; folk ska helt enkelt på semester. Det geniala med Ryanair är dock att de lyckas kombinera nästan fullsmockade flygplan med en aggressiv kapacitetstillväxt. Att trycka ut sju procent fler stolar på marknaden och se efterfrågan suga upp precis allt utan att beläggningen viker en millimeter, det är ett kvitto på att deras prissättningsalgoritmer fungerar med kirurgisk precision.

För ett flygbolag som opererar med lövtunna marginaler på själva basbiljetten är kabinfaktorn inte bara ett nyckeltal – det är frågan om överlevnad. Varje tomt säte är en förlorad chans att sälja en skraplott, en överprissatt kaffe eller en prioriterad ombordstigning.

Boeing är motorn (och flaskhalsen)

Bakom den här rekordmaskinen ligger en stenhård, ultra-standardiserad flotta. Ryanair fortsätter envist att bygga hela sitt imperium kring Boeings 737-familj. Det är framför allt högkapacitetsmaskinen 737 MAX 8-200 (av Ryanair internt kallad ”Gamechanger”) som successivt kliver in och pressar ner enhetskostnaderna. Med fler säten och lägre bränsleförbrukning blir kalkylen svårslagen.

Och mer ska det bli. I orderböckerna ligger 300 beställda Boeing 737 MAX 10. När de väl börjar levereras senare under decenniet kommer kapacitetsmålen att skruvas upp till nivåer som får traditionella flygbolag att blekna.

Bara transport – inte upplevelse

Det är lätt att stirra sig blind på rubriken 21,2 miljoner passagerare. Men den verkliga rysaren för konkurrenterna är kabinfaktorn på 95 procent.

Att addera kapacitet är enkelt – det är bara att sätta in fler flygplan. Men att expandera så kraftigt utan att ”späda ut” efterfrågan eller tvingas till panikreor som urholkar hela lönsamheten, det kräver en extrem disciplin.

Det blir allt tydligare att Ryanairs sanna konkurrensfördel inte bara är att de är billiga. Deras styrka ligger i den totala bristen på sentimentalitet. Det är korta marktider, identiska flygplanstyper som förenklar underhållet och en personalstruktur som är slimmad till bristningsgränsen.

Bolagets färgstarka vd Michael O’Leary brukar som bekant provocera med att Ryanair inte säljer en ”upplevelse” eller en livsstil – de säljer ren och skär transport från punkt A till punkt B, och ibland kan man höra orden ”ingen vill flyga, bara komma fram”.

I en tid när andra flygbolag lägger miljonbelopp på att designa lounger, uppgradera sina premiumkoncept och locka med guldkort, visar junisiffrorna den krassa verkligheten: När allt kommer till kritan är den absolut största marknaden fortfarande den som vill flyga så billigt, enkelt och punktligt som möjligt. Ryanair gör just den saken – och de gör det med fulla flygplan, månad efter månad.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500