Skål och vEUlkommen…?!

Publicerad den 2002-12-12 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Svensk Pilotförening upprörs över de nya EU-reglerna om tillåtna spritransoner och fruktar - med all rätt - att de leder till säkerhetsrisker: Blytunga handbagage, brandrisker och egentillverkning av Molotov-cocktails ombord är onekligen rätt dystra framtidsperspektiv. (författaren är redaktör och reklamman med flygintresse)

Men redan dagens regler är bedrövliga. Sprit i handbagaget medför inte bara brandrisker eller obehag för kabinpersonalen i form av aspackade passagerare. Tunga handbagage i hyllorna medför enorma risker, även vid ”lindriga” haverier, eftersom hyllorna inte klarar belastningen och kan lossna och spärra utrymningsvägar.


 Men roten till det onda ligger naturligtvis i det idiotiska faktum att man bara får köpa sprit före avresa och under flygning, men inte vid ankomsten. Bara Island och, tror jag, Turkiet, tillämpar sunt förnuft och låter flygpassagerare handla tax-free vid ankomsten.  Det borde naturligtvis vara en självklarhet i varje land som vill kalla sig civiliserat. Vad kostar det flygbolagen i termer av bränsle och lastkapacitet att transportera ett eller två ton brännvin extra på varje internationell flygning, fullkomligt i onödan?


 Vad kostar det passagerarna i termer av utrymme, bekvämlighet och säkerhet? Hur ofta får man inte pula ihop den nya ytterrocken eller sitta med sitt eget handbagage i knäet, därför att grannen ockuperat hyllfacket med kassar (och, ve o fasa! En liten hjulförsedd väska med handtag? Handbagage? Jojo.) Vad händer vid en hård landning? Fem liter Chivas i roten kan förstöra mer än den dan…  De flygbolag som behöver ombordförsäljningen för sin överlevnad, borde nog ompröva sin affärsidé: Varför inte strunta alldeles i det här med flygning och satsa helhjärtat på krogbranschen och spritimport?


Men det kanske inte går. Gör ett tankeexperiment: Ställ upp en gammal MD-83 i Kungsan och försök öppna krog och nattklubb i den. Huvudentré fram, köksingång bak – och plats för 160 sittande gäster, fullständiga rättigheter och rökning tillåten i halva lokalen. Tänk dej minerna på de stackars tjänstemän som skulle bevilja tillstånd… Likförbaskat går det bra på 10.000 meters höjd, i 854 km/h, 100-tals mil från närmaste Räddningscentral.
Det räcker fullkomligt. Vi behöver inte äventyra säkerheten ytterligare med medhavd sprit. Har man det på krogen åker man som bekant ut. På samma sätt ¨borde  flygpassagerare bli grounded, eller hur?


 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten