”Spöken” ger thailändska flygplatsproblem?

Publicerad den 2007-03-27 00:00av Redaktionen
Kommentarer

Den 93 år gamla flygplatsen Don Muang är öppnad på nytt. 

Problemen har hopat sig vid den i september nyöppnade Suvarnabhumi Airport i Bangkok, med sprickor i både landnings- och taxibanor. Därför har man valt att nu öppna den gamla trotjänaren Don Muang under reparationstiden.

Man räknar med att flytta 140 dagliga avgångar till Don Muang, bl a 30 inrikes avgångar med Thai Airways har bytt flygplats.

Ett stort antal vittnen säger sig ha sett “spöken” i samband med byggandet av den nya flygplatsen, bl a sedan en person minste livet vid en brand i en cateringbyggnad i slutfasen. Hur länge den gamla trotjänaren kommer att utgöra reservflygplats för Suvarnabhumi vet ingen i dagsläget.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten