Featured article image

Stor missuppfattning om flygets klimatpåverkan

Publicerad den 22 juni 2025
Kommentarer
Flygets klimatpåverkan är långt mindre än vad många svenskar tror. En ny undersökning visar att hälften av svenskarna tror att flyget står för mer än 10 procent av de globala utsläppen – i själva verket är siffran bara 2–3 procent. Samtidigt pågår ett intensivt arbete i flygindustrin för att göra flyget ännu grönare, bland annat hos GKN Aerospace i Trollhättan.

Det svenska resandet i luften är på väg tillbaka till rekordnivåer. Under 2024 reste över 32 miljoner människor via Swedavias flygplatser – ett tydligt tecken på att flyget spelar en viktig roll för svenskarna. Samtidigt visar en ny undersökning från Novus, gjord på uppdrag av GKN Aerospace, att allmänhetens uppfattning om flygets klimatpåverkan ofta är felaktig.
Fler än hälften av de tillfrågade tror att flyget står för över 10 procent av världens växthusgasutsläpp. Det är mer än fem gånger så mycket som den faktiska siffran – enligt FN:s klimatpanel IPCC ligger flygets globala andel på endast 2–3 procent.

– Det finns en stor kunskapslucka när det gäller flygets verkliga klimatpåverkan. En mer nyanserad samhällsdialog behövs, säger Martin Wänblom, vd för GKN Aerospace i Sverige.

Vägtrafik och byggsektor släpper ut mest
Att många svenskar övervärderar flygets klimatpåverkan kan paradoxalt nog få negativa effekter för klimatet. Väljer man bort flyget för att i stället resa på andra, mer utsläppsintensiva sätt – exempelvis med bil – kan utsläppen i praktiken bli högre.
Till exempel står vägtrafiken för cirka 30 procent av Sveriges koldioxidutsläpp, medan bygg- och fastighetssektorn står för ungefär 20 procent. Flyget utgör alltså en betydligt mindre del av de totala utsläppen, samtidigt som det är det enda realistiska alternativet för snabba, långväga transporter både inom Sverige och till kontinenten.

Svensk flygteknik bidrar till klimatomställningen
GKN Aerospace, som är en av världens ledande leverantörer av flyg- och rymdteknik, har sitt globala utvecklingscentrum i Trollhättan med cirka 2000 anställda. Här pågår ett intensivt arbete med att göra framtidens flyg mer hållbart.
– Vi arbetar med att utveckla lättare motorer som drar mindre bränsle och kan drivas med nya bränslen som el och vätgas. Vi är också med och tar fram hybridmotorer där elmotorer integreras i traditionella jetmotorer, säger Martin Wänblom.

Stora utsläppsminskningar möjliga med ny teknik
En ny analys från den europeiska miljöorganisationen Transport & Environment visar att effektivare flygplansdesign och ny teknik kan ge stora klimatvinster. Om flygindustrin ökar utvecklingstakten kan det europeiska flygets utsläpp minska med över 120 miljoner ton koldioxid till år 2050 – motsvarande utsläppen från 62 miljoner bensin- och dieselbilar under ett år.
Men innovationstakten hos jättar som Airbus och Boeing har minskat. I stället för att ta fram helt nya flygplan återanvänds gamla modeller med nya motorer. För att snabba på omställningen krävs politiska incitament och stöd till mindre, innovativa bolag som utvecklar verkligt klimatvänliga lösningar.

Flyget behövs – och det blir allt grönare
Det är tydligt att flyget har en avgörande roll i ett modernt samhälle. Det binder samman Sverige – och världen. Med rätt politik, teknisk utveckling och mer fakta i debatten kan flyget fortsätta att vara ett snabbt, tryggt och hållbart transportmedel.
– Flyget är inte problemet – utan en del av lösningen, säger Martin Wänblom.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Calle Flygare
2025-06-24 09:43

Problemet är INTE att flyga utan politikers dåliga och oansvariga beslut om flygbranschen. Politiker, ledda av Miljöpartiet, har ALLTID oansvarigt, avsiktligt och bedrägligt ÖVERDRIVIT flygets verkliga inverkan för att skapa förvirring och skuldkänslor, jämfört med andra källor till miljöföroreningar som definitivt och potentiellt ÄR MYCKET MER förorenande än flyget. Dessa oproportionerligt falska och oansvariga kampanjer om flygets förmodade men osannolika negativa effekter MÅSTE VÄNDAS och UPPHÖRA. förmågan att resa med flyg MÅSTE SKYDDAS! Att resa med flyg ÄR OCKSÅ EN FORM AV KOLLEKTIVTRAFIK, såvida man inte flyger ensam i ett privat Jetplan. Att resa med flyg MÅSTE FÖRBLI ett viktigt, säker och inte minst modernt resesätt och därför ett OBESTRIDLIGT alternativ för resor idag och för en välmående framtid.

...
2025-06-23 22:14

Det flyget verkligen ska ha kritik för är affärsmodellen som bygger på konstant kraftig ökning av flygstolar.

Bertil Arvidsson
2025-06-23 16:52

När vi talar om till exempel kärnkraftsel pratas det mycket om vad ny kärnkraft skulle kosta skattebetalarna. Att järnvägen kostar skattebetalarna drygt 35 milliarder varje år nämns aldrig. Konstig debatt. Batterifabriksfiaskot som alla grävande journalister skriver så mycket om är ju i sammanhanget felräkningpengar.

Joel Edvin Andersson
2025-06-23 16:31

Det är miljö woken som ställt till allt i samhället, och politikerna följer galenskapen som gör allt mycket mer kostsamt till ingen klimatnytta överhuvudtaget. Utsläpp går inte att mäta i Sverige. Som har 0,1% utsläpp mot ex,vis övriga Europa som har 7%. Att folk flyger mindre beror även på att ekonomin för Svenska skattebetalare blivit sämre, allt på grund av nerläggningen av kärnkraft bränslepriser på 28kr/litern Flygskatter BonusMalus skatter, som medfört 30% högre levnadsomkostnader, allt detta skapat av S Mp & C.

(m)
2025-06-23 15:27

Sen ska ju alltid miljökommunisterna ha något att säga. Om de istället koncentrerar sig på vad de själva bidrar med utan att berätta hur andra ska leva sina liv.

Janne Lundbladh
2025-06-23 13:12

Viktiga kunskaper!

Lisb
2025-06-23 12:53

Man får också betänka att det är skildnad på utsläpp på marknivå jämfört med utsläpp på hög höjd.
 
Utsläppen på hög höjd är skadligare!

Marie
2025-06-23 09:33

Tydligen är också köttframställning i topp jämte bilkörning, och långt värre än att flyga.

Flygintresserad
2025-06-22 17:44

Med statistik kan man styra hur resultaten blir självklart har Flyget i Sverige mindre utsläpp en Fordonstrafiken (Att få ner utsläppen på Fordonstrafik är nog enklare än Flyget) Flyg kan man minska utsläpp enligt mig med rakare Flygvägar dra ner farten . Intressant att en del förespråkare för renare Flygbränsle fortsatt inte har miljövänliga Bilar.

Hasse
2025-06-22 15:59

Flygbranschen måste nu ut till alla Svenssons i stugorna. Många bygger sin världsbild på SVT och Aftonbladet

Hepp
2025-06-22 11:34

Tyvärr är det den Svenska miljörörelsen som hetsar fram en felaktig bild av flygets miljöpåverkan. Men bra att sanning och korrekt fakta kommer fram.

Helgen
2025-06-22 10:27

Det vore bättre med plastskam än flygskam då Plastproduktionen står för 8% av koldioxidutsläppen alltså 3 ggr mer än flyget,

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten