
Stor missuppfattning om flygets klimatpåverkan
Publicerad den 22 juni 2025Det svenska resandet i luften är på väg tillbaka till rekordnivåer. Under 2024 reste över 32 miljoner människor via Swedavias flygplatser – ett tydligt tecken på att flyget spelar en viktig roll för svenskarna. Samtidigt visar en ny undersökning från Novus, gjord på uppdrag av GKN Aerospace, att allmänhetens uppfattning om flygets klimatpåverkan ofta är felaktig.
Fler än hälften av de tillfrågade tror att flyget står för över 10 procent av världens växthusgasutsläpp. Det är mer än fem gånger så mycket som den faktiska siffran – enligt FN:s klimatpanel IPCC ligger flygets globala andel på endast 2–3 procent.
– Det finns en stor kunskapslucka när det gäller flygets verkliga klimatpåverkan. En mer nyanserad samhällsdialog behövs, säger Martin Wänblom, vd för GKN Aerospace i Sverige.
Vägtrafik och byggsektor släpper ut mest
Att många svenskar övervärderar flygets klimatpåverkan kan paradoxalt nog få negativa effekter för klimatet. Väljer man bort flyget för att i stället resa på andra, mer utsläppsintensiva sätt – exempelvis med bil – kan utsläppen i praktiken bli högre.
Till exempel står vägtrafiken för cirka 30 procent av Sveriges koldioxidutsläpp, medan bygg- och fastighetssektorn står för ungefär 20 procent. Flyget utgör alltså en betydligt mindre del av de totala utsläppen, samtidigt som det är det enda realistiska alternativet för snabba, långväga transporter både inom Sverige och till kontinenten.
Svensk flygteknik bidrar till klimatomställningen
GKN Aerospace, som är en av världens ledande leverantörer av flyg- och rymdteknik, har sitt globala utvecklingscentrum i Trollhättan med cirka 2000 anställda. Här pågår ett intensivt arbete med att göra framtidens flyg mer hållbart.
– Vi arbetar med att utveckla lättare motorer som drar mindre bränsle och kan drivas med nya bränslen som el och vätgas. Vi är också med och tar fram hybridmotorer där elmotorer integreras i traditionella jetmotorer, säger Martin Wänblom.
Stora utsläppsminskningar möjliga med ny teknik
En ny analys från den europeiska miljöorganisationen Transport & Environment visar att effektivare flygplansdesign och ny teknik kan ge stora klimatvinster. Om flygindustrin ökar utvecklingstakten kan det europeiska flygets utsläpp minska med över 120 miljoner ton koldioxid till år 2050 – motsvarande utsläppen från 62 miljoner bensin- och dieselbilar under ett år.
Men innovationstakten hos jättar som Airbus och Boeing har minskat. I stället för att ta fram helt nya flygplan återanvänds gamla modeller med nya motorer. För att snabba på omställningen krävs politiska incitament och stöd till mindre, innovativa bolag som utvecklar verkligt klimatvänliga lösningar.
Flyget behövs – och det blir allt grönare
Det är tydligt att flyget har en avgörande roll i ett modernt samhälle. Det binder samman Sverige – och världen. Med rätt politik, teknisk utveckling och mer fakta i debatten kan flyget fortsätta att vara ett snabbt, tryggt och hållbart transportmedel.
– Flyget är inte problemet – utan en del av lösningen, säger Martin Wänblom.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.