Svarta siffror för Finnair

Publicerad den 18 november 2003
Kommentarer

Finnair gjorde - liksom SAS - vinst under årets tredje kvartal. Detta trots att intäkterna minskade jämfört med förra året med 4,8 procent till 3,5 miljarder. Enhetskostnaden minskade med nära 11 procent tack vare en gynnsam dollarkurs och ett besparingsprogram. Finnair låter meddela att den nyöppnade trafiken till Asien är stark och bolagets nya prissystem uppskattas av marknaden.

Resultatet före skatt blev 60 miljoner SEK jämfört med 170 miljoner förra året. Bolaget räknar med fortsatt press på priserna och att utmaningen är fortsatta kostnadsreduceringar. Helåret 2003 kommer att bli negativt för Finnair.

I sin rapport nämner bolaget även satsningarna I Sverige. Nordic Airlink har börjat expandera med viktiga lanseringar av linjerna Stockholm - Oslo och Stockholm - Köpenhamn. Nordic Airlinks VD Maunu von Lauders deltar i en debatt på Flyg med Framtid i Stockholm onsdag den 19:e november tillsammans med bland andra Malmö Aviation och Scandinavian Airlines.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten