Väntar en överraskning?
Slutklämmen i denna artikel, tror ni det gäller för flyget också?
http://www.e24.se/toppjobb/karriar/svart-fa-tag-i-kompetenta-medarbetare_2663357.e24
Kan bolagen åka på en överraskning?
svar
Sverige är ju redan ett låglöneland om man bortser ifrån SAS, och några av de större bolagen. Varför skulle det vallfärda öst-statare hit när det finns fullt av svenskar som till och med betalar för att arbeta? Det är väll snarare så att svenskar kommer att vallfärda till öst med tanke deras planerade expansion av flyget.
@Ryssen:
Förlåt så hemskt mycket!
Av det forna östblocket är det bara Estland, Lettland, Litauen, Polen, Tjeckien, Slovakien, Ungern, Bulgarien och Rumänien som är med i EU. Ryssland och Ukraina är inte ens potentiella medlemsstater.
Strunt samma! Dessa stater, förutom kanske Tjeckien och Slovakien, har INTE samma flygsäkerhetstänk som resten av EU och dessutom med en avsevärt lägre lönenivå än vår.
Sen finns ett antal länder som INTE är med i EU, som är medlemsstater i EASA (f.d. JAA), Cypern, Island, Liechtenstein, Norge och Schweiz. Dessa staters lönenivå är att betrakta som likvärdig vår, eller bättre.
Nej flygbranschen är inte vad den varit och ryssar och Ukrainare m.fl. tillhör inte heller EU.
Eftersom det knappt märktes någon nedgång under finanskrisen hösten 2009 och heller inte någon större nedgång efter vulkanutbrottet på Island 2010 kommer detta problem knappt att märkas i flygbranschen. Möjligen att den enorma expansion vissa bolag förutspått, inte blir så enorm eftersom man knappt gjort sig av med någon flygande personal. Okej, vissa bolag har försvunnit från kartan, men merparten av den personalen har “sugits upp” av de gamla konkurrenterna.
Pilotkollektivet väntar ju på att Norwegian ska börja anställa. Denna expansion är dock helt och hållet avhängig av om och när SAS börjar återanställa. Sen är ju frågan: kommer piloterna att gå tillbaka till SAS eller behöver de nyrekrytera? Blir det det senare scenariot kan ju alla piloter som fyllt 35 sluta drömma om en karriär i en större bolag. Sen har ju Norwegians långlinjeplaner bordlagts eftersom Dreamlinern är ytterligare försenad.
Det som oroar mig är dock inte tillgången på piloter utan tillgången på KOMPETENTA piloter. I och med EASA OPS kommer det inte att finnas några nationella certifikat och det kommer att bli fritt fram för piloter från vilket EU-land som helst att söka pilotanställning var som helst inom EU, vilket kommer att innebära en flod av gamla öststatspiloter (ryssar, ukrainare, bulgarer, rumäner etc.) som är villiga att ta anställning i bl.a. Skandinavien för en mycket lägre lön än vad vi själva är vana vid. Det borgar INTE för en hög flygsäkerhet eftersom det inte är det forna östblockets kännemärke.
Det är inte alls så att det kommer att bli på detta sätt, men vi måste vara medvetna om att flygbranschen inte är vad den en gång var.