FlyMe säljer dubbelt en månad tidigare…

Publicerad den 2 december 2005
Kommentarer
"Vi har redan nu sålt dubbelt fler biljetter mot vad vi räknade med att ha sälja till årskiftet från Göteborg till våra nya destinationer i Europa." 

Det säger Jóhannes Georgsson (bilden th), FlyMe´s kommersielle direktör och vice VD, till Flygtorget @irmail.

Närmare än så vill Jóhannes Georgsson inte beskriva den "stora succé" för de nya Europadestinationerna som bolaget talat om i ett pressmeddelande för några dagar sedan.

"Om jag ger en exakt siffra så betyder den mest för våra konkurrenter. Men jag kan säga, att jag aldrig trodde att vi skulle få en så snabb och stor respons. Men folk började boka ordentligt från dag ett när vi den 11 november gick ut med att vi startar upp de tolv destinationerna." 

FlyMe har redan meddelat att efterfrågan på flyg till Malaga och Alicante har varit så stor att man redan beslutat om en extra rotation till dessa på lördagar från början i april. Men strax därpå gick bolaget ut med ett erbjudande om flyg till Amsterdam, Paris och London för 10 kronor, plus avgifter.


“Världsstäder bokas normalt sett senare, därför har de bokats lite svagare än de andra destinationerna”, förklarar Jóhannes Georgsson. “Därför bestämde vi oss för att göra någonting åt det. Och responsen blev omedelbar. Och märk väl att erbjudandet är bara är för FlyMe´s medlemmar. Vi får fart på bokningarna och belönar samtidigt våra kunders lojalitet.”

Till saken hör, förstås, vilket Jóhannes Georgsson inte här nämner, att till just dessa städer är också konkurrensen hård från bl a SAS, KLM och Ryanair.

Ett faktum är dock att FlyMe under en vecka nyligen nådde 72 procents kabinfaktor, högst någonsin.

“Vi är i en mycket god sinnesstämning!” säger Jóhannes Georgsson.

Innebär det positiva som nu händer att du tror att FlyMe kan nå break-even tidigare än i slutet av nästa år, vilket Fredrik Skanselid sagt att han tror (Flygtorget @irmail 15 nov)?

“Vi når definitivt svarta siffror nästa år, men exakt när vill jag inte spekulera över.”

Många i branschen har ju titt som tätt i stället spått FlyMe´s snara undergång, däför undrar vi:

Många bokar och betalar semesterresor som de kanske ska göra först i mitten på nästa år till era nya Europadestinationer. Tar en familj som köper fyra-fem biljetter med FlyMe en risk att inte komma iväg, eller att förlora sina pengar (Flygtorget @airmail om resegarantier, 25 november)?

“Nej, inte alls! FlyMe har analyserats av investerare fram och tillbaka. Isländska experter har gjort detsamma och efter en djupanalys har de gått in som storägare i bolaget. Att jag själv satts här är också ett resultat av det. “ (Jóhannes Georgsson var tidigare chef för SAS på Island och sedan grundare och VD för lågprisbolaget Iceland Express).

“Vi har nu arbetat hårt med rekonstruktionen av bolaget. Vi har gjort och gör vad som behövs. Nu sätts allting på plats.”

“Vi är dessutom mycket välfinansierade, så vi klarar även nya förluster nästa år om det skulle vara så illa. Men vi tror nu alltså på att nå svarta siffror då.”

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten