Germanwings bästa år bäddar…

Publicerad den 8 januari 2007
Kommentarer



Året som gick blev det bästa hittills för det tyska budgetbolaget Germanwings som då hade totalt 7.1 miljoner passagerare, vilket är en ökning med trettioen procent från året innan.

Omsättningen ökade med trettionio procent till 560 miljoner Euro (motsvarande drygt fem miljarder SEK). Detta positiva resultat, som var över bolagets egna prognoser, bäddar för en kraftig trafikökning i år. 

Bolaget satsar på fortsatt expansion i Europa genom att börja flyga flera nya router, totalt handlar det om inte mindre än tretton nya linjer som öppnas de närmaste månaderna.

Tre av dem, från Berlin till Burgas, Varna och Balaton har vi redan rapporterat om (Flygtorget 06-11-28), där tillkommer också en linje till Mykonos

I mars är det dags för åtta nya destinationer från Germanwings nav i Köln-Bonn till Sarajevo, Sofia, Burgas, Varna, Zadar, Alghero, Kavala och Bukarest. Frekvensen på linjen Köln-Bonn – Mallorca ökar vid samma tid till femton turer i veckan. Ny route i linjenätet blir också Stuttgart – Korsika.

Germanwings flyger också sedan tidigare två svenska linjer: Stockholm Arlanda till Berlin och Köln-Bonn.

Germanwings startade sin verksamhet i oktober år 2002.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten