Lars Sundlin skriver om de nya flygentreprenörerna

Publicerad den 2002-02-15 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Biljettentreprenörer som Gotlandsflyg - GoodJet och Gothia Airlines är exempel på nya fenomen i den avreglerade luftfarten. Lars Sundlin, chef för Luftfartsinspektionens flygbolagstillsyn utvecklar myndighetens syn på denna företeelse.

Det har börjat uppträda flera biljettentreprenörer på marknaden som under flygbolagsliknande namn marknadsför olika linjer. Organisationen uppträder mot kunder och flygplatser etc som ett normalt flygbolag brukar men saknar flygorganisation, egna flygplan, egna piloter och tekniker. Man förbereder och annonserar ut en linje under ett marknadsföringsnamn, som ofta är slående likt en flygoperatörs. När “linjen” är upprättad marknadsmässigt, avtal etc med flygplatser är klart anlitar man ett flygbolag att utföra själva flygtransporten. Den verkliga flygoperatören kommer i skymundan och biljettentreprenörens logo kan vara målad på operatörens flygplan. En “normal” kund har svårigheter att genomskåda att avtalet om transport man träffat vid köpet av biljett., inte gäller den juridiska person som sålt biljetten utan är ingånget med ett anonymt flygbolag. Speciellt som man inte alltid erhåller biljett. Operatören kan bytas med kort varsel.


Konceptet innehåller fördelar, den som är bra på att sälja säljer och den som är bra på att flyg flyger. Men innehåller också oklarheter. Frågan är dock hur mycket kontroll över förutsättningarna för flygningarna ett anlitat flygbolag kan ha när man hamnar i en upphandlingssituation. Troligen är det den billigaste anbudsgivaren som får uppdraget att flyga. Operatören har små möjligheter att påverka redan ingångna avtal m m som åverkar det marknadsförda biljettpriset.


Sedan en tid har man kunnat följa Gotlandsflygs uppstart och där flyger idag en svensk operatör med modern flygmateriel. Gotlandsflyg har haft uttalade kvalitetskrav på de operatörer som varit aktuella. Och med bara lite fantasi kan en kund upptäcka inför bokningen att flygningarna utförs av en annan juridisk person än den som säljer biljetterna.


Förhoppningen är att även de nytillkomna biljettentreprenörerna är så seriösa att de på ett tydligt sätt för sina kunder talar om att avtalet om själva flygtransporten är träffat med aktuellt flygbolag. Därmed har en kund möjlighet att välja om man accepterar den säkerhetsstandard aktuellt flygbolag representerar eller inte.


Säkerhetstillsynen bedrivs mot flygbolaget av den myndighet man har fått sitt tillstånd till förvärvsmässig luftfart ifrån. Har bolaget en JAR-OPS auktorisation (JAR-OPS = europeisk flygsäkerhetsstandard) tittar man även på hur flygbolaget självt kontrollerat sina entreprenörer, t ex de som säljer biljetterna. Vilka då samtidigt är uppdragsgivaren.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten