Logistikföretag föredrar Skavsta

Publicerad den 30 september 2004
Kommentarer

Logistikföretaget Nordic Solutions, ogillar den krångliga säkerhetsbyråkratin på Stockholms storflygplats Arlanda. Bolaget har därför börjat flyga med ett mindre flygplan av typ Beechcraft 1900D (bilden) som opereras av svenska Nextjet från Skavsta och tänker ha denna flygplats som bas för frakttrafik till bland annat Baltikum.

Nextjet har fått i uppdrag att transportera gods mellan Skavsta flygplats och Paderborn Lippstadt i norra Tyskland vidare till Malmö Sturup för att åter flyga till Skavsta. Fraktflygningarna avgår måndag till och med torsdag året om med avgång på kvällen och retur på natten.

Bland Nordic Solutions kunder finns till exempel Siemens Medical Solutions, Siemens Business Services, LMB Maskin AB och Unipart/Jaguar finns också bland kunderna. Nordic Solutions har kontor i elva länder i Europa, huvudkontoret ligger i Malmö.
Nu satsar vi på Skavsta som är mycket smidigare för oss än Arlanda, säger Nordic Solutions vd Anders Silvstrand till Flygtorget

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten