Moderniserad flygledning sparar bränsle

Publicerad den 2008-12-09 00:00av Redaktionen
Kommentarer
EU invigde på måndagen ett program för att utveckla ett nytt flygtrafikledningssystem som ska hjälpa till att hantera den ökande flygtrafiken i Europa och reducera flygets klimatpåverkan. Målet är att trefaldiga luftrumskapaciteten i Europa till år 2020. Samtidig ska säkerheten bli tio gånger bättre och kostnaderna för flygledningen halveras.
eurocontrol_3

Trängseln i Europas luftrum ökar varje år och om 12 år kommer flygtrafiken i regionen att ha fördubblats, från 28,000 flygningar per dag i år, till 50,000 dagliga flygningar år 2020.

Detta enligt statistik från flygledningsorganisationen Eurocontrol, som tillsammans med EG har startat utvecklingsprogrammet SESAR för att modernisera flygtrafikledningen i Europa.

SESAR har en budget på 2,1 miljarder euro och 15 privata företag har anslutit sig till programmet. Bland dessa finns flygplanstillverkarna Airbus och Alenia Aeronautica, samt flera leverantörer av flygnavigeringstjänster.

SESAR ska också leda till en punktlighetsnivå på 95 procent för flyget i Europa. Flygets miljöpåverkan ska minskas med 10 procent för varje genomförd flygning.

Det nya systemet använder satellitnavigering och ska ersätta dagens radar- och radiobaserade system, som gör att flygplanen måste sicksacka sig fram i luften.

Följden är längre flygvägar och ett slöseri med bränsle till en kostnad om fyra miljarder euro årligen, enligt Eurocontrols rapport "Challgenges of Growth 2008" som publicerades under hösten.

eurocontrol_2

Med digitala länkar kan meddelanden från flygledningen läsas på skärmar i planets cockpit. De förbättrade (digitala) kommunikationsvägarna gör att de nuvarande luftvägarna kan ersättas med ett system där piloterna och trafikledningen tillsammans definierar den optimala flygvägen och på så vis sparar tid och bränsle.

Flygledningens och markkontrollens olika verksamhetsdelar kan integreras i trafikkontrollsystemet och nätverket gör det möjligt att inkludera händelser i realtid, som hur trafiken och vädret utvecklas. På så sätt kan förutsägbarheten och precisionen förbättras och alla aktörer få information när den behövs.

I USA utvecklar landets luftfartsmyndigheter ett liknande system, NextGen, som också ska ersätta det nuvarande systemet med förbestämda luftvägar och radarteknik som infördes under andra världskriget.

Foto: Eurocontrol

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten