Ryanair stoppar brittisk tillväxt som en följd av flygskatt
Publicerad den 23 juni 2009Ryanair uppmanar Gordon Brown och hans regering att ta bort flygpassagerarskatten och påskynda utförsäljningen av de båda flygplatserna Gatwick och Stanstead för att förhindra en ”fortsatt kollaps” för den brittiska turismen och arbetstillfällen relaterade till den sektorn.

Lågprisflygbolaget varnar för, att om utvecklingen fortsätter som nu, så kommer den brittiska ekonomin att i år förlora över 10 miljoner passagerare och över 2,5 miljarder pund i turistintäkter, samtidigt som den brittiska staten kommer att förlora minst 350 miljoner pund i moms (VAT).
Ryanair-chefen Michael O´Leary säger i en kommentar bl a:
”Medan Storbritannien fortsätter att lägga skatt på turister, så kommer Ryanair att växla över sin tillväxt till andra EU-länder där lågkostnadsflygplatser växer och där regeringar välkomnar turister, i stället för att beskatta dem.”
Ryanair säger i sitt pressmeddelande också att flera andra länder, bland annat Belgien, Holland, Spanien och Grekland, har tagit bort liknande skatter för att stödja turismen.
Kommentarer
RyanAir menar alltså på allvar att Storbritanninen kommer få 10 miljoner färre turister för att man nu alltså måste betala cirka 250 kronor extra i skatt?
Om ens resebudget är så känslig att man ställer in hela trippen för att det kostar 250 kronor extra bör man nog vänta och spara ihop lite till innan man reser. För övrigt tror jag inte ett smack på siffrorna, även om RyanAir snart kommer påpeka att de har rätt eftersom lågkonjunkturen leder till minskat resande.
– det är förödande för turismen i hela Europa om det införs ännu mer skatt än vad som tas ut i dag.
Hela deras verksamhet bygger på att ngn annan betalar för biljetten, inte den som flyger!
Det behövs ett regelverk som förhindrar att man utnyttjar systemet på detta sätt. Fri konkurrens men på LIKA villkor för alla.
skitbolag
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten