Skyways sänker enkelpriser – Skellefteå först ut
Publicerad den 17 februari 2004Nu börjar kampen om resenärerna mellan Skyways och SAS. Den 1 mars kommer bolagen att konkurrera på samma sträcka för första gången.
Den förste mars introducerar Skyways därför ett helt nytt priskoncept - Skyways Enkel. Först ut med det nya priset är Skellefteå - Arlanda. Idén är att erbjuda passagerarna en enkel flygbiljett - enkel att boka, enkel att betala och lägst pris för den som kan boka sitt resande tidigt. Den billigaste Skyways Enkel biljetten kommer att kosta 650 kr.
Fler linjer kommer att få det nya priskonceptet så småningom.
Bilden: Den inhyrda BAe146 som flyger till Skellefteå för Skyways. Foto Magnus Elander.
–Det här biljettkonceptet är speciellt anpassat och förmånligt för passagerare som flyger från Skellefteå med Stockholm som slutmål, förklarar Skyways marknadschef Sören Roos. –Vi har valt att först introducera det nya priset här, eftersom så många har Stockholm som slutdestination.
I Skyways Enkel finns bara sex överskådliga priser; 650, 800, 1100, 1300, 1500 och 1800 kronor, alla för enkelresa. Biljetterna är fullt ombokningsbara fram till avgång mot en avgift.
– Den enkla regeln med Skyways Enkel är att ju tidigare man bokar desto större möjlighet finns att få de lägsta priserna i varje riktning, avslutar Sören Roos.
Skyways kommer från den 28 mars flyga en BAe146 tre turer om dagen i vardera riktningen mellan Skellefteå och Arlanda.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten