Transportstyrelsen – remissvar Natoövning

Publicerad den 26 februari 2009
Kommentarer
Svar på remiss TSL 2009-1923 ”Restriktioner i luftrummet vid miltär övning, juni 2009, information och remiss” Länk till själva remissen längst ned på sidan.

Till Transportstyrelsen                                                                                                      2009-02-26

Med anledning av rubricerad remiss begär Svenska Flygföretagens Riksförbund, SFR, att Transportstyrelsen på sedvanligt sätt i samband med remisser utför en konsekvensutredning samt beskrivning av de konsekvenser det civila samhället åsamkas i samband med övningen.

SFR organiserar 34 flygföretag. Dessa opererar såväl helikopter som flygplan i civil linje- och ad hoc- trafik.

SFR befarar med anledningen av övningen att ett antal flygföretag och därmed deras kunder/passagerare kommer att omfattas av störningar i sina möjligheter att utöva trafik.

Tidigare erfarenhet: Vid den militära övning som genomfördes i den övre halvan av Sverige 2008 erfor ett flertal av SFRs medlemsföretag omfattande störningar och därmed kritik samt ersättningskrav från kunder och passagerare.

Med vänliga hälsningar

Per Töörn
Förbundsdirektör
Svenska Flygföretagens Riksförbund

Telefon 08 7919494
Mobiltelefon 070 6361196

—————————————————-

 Transportstyrelsens remiss

 

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten