Featured article image

Ny smäll för Remote Tower

Publicerad den 2022-02-04 00:00av Redaktionen
Uppdaterad den 2025-01-15 21:07
Kommentarer
Stopp för att färdplanera med flera flygplatser kopplade till samma fjärrstyrningscentral. Helt nya regler från EU är ett hårt slag för systemet med Remote Tower. SAS har redan inför de nya reglerna i flygplaneringen.
I dagarna kom ett besked från EU som kan komma att bli ett hårt bakslag för utvidgningen av fjärrstyrd flygledning i Sverige. I klartext innebär det tydliga inskränkningar för flygbolagen 
när de ska färdplanera och lägga upp destinationen och aktuella alternativflygplatser. I den svenska publiceringen från AIC står att läsa: ”Med anledning av kravet i förordningen /–/ rekommenderas luftrumsbrukare att inte planera destinations- och alternativflygplats till flygplatser med flygtrafikledning fjärrstyrda från samma central (RTC).”
I dagsläget har sex svenska flygplatser fjärrstyrd flygledning: Sälen, Sundsvall, Örnsköldsvik och Linköping är kopplade till RTC i Sundsvall medan Kiruna och Östersund styrs från RTC på Arlanda, dit även Umeå och Malmö enligt planerna ska hänvisas under året. Och det är framför allt om de fyra flygplatserna inom Swedavia kopplas till samma RTC som de nya reglerna ställer till det. En flygning till Östersund får alltså inte använda Kiruna eller Umeå som alternativflygplatser. Allt för att minimera risken om remote-kontrollen och därmed de anslutna flygplatserna slås ut. 
Det kan låta som en överdriven oro, det finns andra flygplatser i norra Sverige som kan användas som alternativ, men de är i vissa fall mindre flygplatser med varierande banlängder och enklare inflygningshjälpmedel. Dessutom är redan idag RTC Arlanda förberett för att kunna ansluta sammanlagt 24 flygplatser. Skulle det bli verklighet är det alltså två dussin flygplatser som är uteslutna när det gäller färdplanering.
Beskedet från EU är inte tvingande, det är upp till det enskilda flygbolaget att fatta beslut om val av alternativ: ”Om en sådan planering ändå genomförs behöver beslutet om destinations- och alternativflygplats föregås av en riskanalys som beaktar flygplatsernas och tjänsternas inbördes beroenden och tillgänglighet.”
Det har fått SAS att omedelbart reagera och har nu satt en spärr för piloter att färdplanera med destination och alternativ under samma RTC. Under remissförfarandet inför att fjärrstyrning skulle tas i bruk uttryckte SAS en ”stark oro” över hur arbetet utvecklades.
– Ett avgörande problem är att brukarna, alltså flygbolagen och företrädare för piloter, som ju trots allt måste räknas som nyckelspelare i det här, inte varit med under processen. Det saknas beredskapsplaner för om ett bortfall på ett RTC skulle inträffa, med en potentiellt katastrofal konsekvens. Nu kommer den sedan länge efterfrågade regleringen som med stöd under ICAO är framtagen för att säkerställa flygsäkerheten.
Det säger Tomas Gustafsson, kapten i SAS och aktiv i Flygsäkerhetskommittén. Han menar att utslaget i EU är en tydlig signal om att det är dags att granska både tekniken i sig och hur projektet drivits fram till skarpt läge.
– Den enda granskning som gjorts har LFV utfört själva. Att regeringen ger en av projektägarna uppdrag att utvärdera sig själv är milt sagt märkligt. Nu behövs en helt oberoende granskning och medan den genomförs vore det lämpligt om den planerade fjärrstyrningen av Malmö och Umeå pausas, säger han till Flygtorget.
Flygtorget har sökt LFV.
Skriv en kommentar

Kommentarer

Lars
2022-02-05 00:15

@Silas
LFV hade inte räknat med att det skulle komma regler. Allt är exakt som vanliga torn enligt deras projektide´. Fast det skulle också bli mycket billigare har man lovat.

The Viking
2022-02-04 18:27

Är och förblir en enorm fiasko som vi skattebetalare kommer att få ta notan för.

Silas
2022-02-04 16:51

Finns det någon inblandad som inte förutsett att det skulle komma regler? På allvar.

Fredrik
2022-02-04 14:15

Någon som kan informera var vi kan hitta det nya regelverket

Gullet
2022-02-04 13:00

Det, de få, förespråkarna för RTS glömmer är att flygbolagen inte verkar vara förtjusta i detta. Det spelar liksom ingen roll vad en del förståsigpåare här tycker, dom vill inte ha det. Flygplatserna vill inte heller ha det! Det har flera upphandlingar visat. Varför då fortsätta?! Ingen vill ha det! Dom enda som vill ha det är dom som är direkt beroende av det, dvs dom som jobbar där och LFV som inte vågar avsluta detta monsterprojekt.

Erik
2022-02-04 12:03

Vidare så är det helt irrelevant att dra upp en standard från andra länder. Är det inte en standard inom svenskt FIR så är det inget som kan användas inom svenskt FIR.

Erik
2022-02-04 12:03

Redundansen Petter nämner består av olika förbindelser till RTC. Detaljer kring det är sekretess. Men de står såklart inte emot vad som helst. En kvalificerad motståndare kan säkerligen lamslå ett RTC vid behov.

Brand, bombhot eller något som rent fysiskt blockerar RTC eller isolerar dess förbindelser med omvärlden ger stora problem.

Kontinuitetsdrift av våra två ATCC är utvecklat maa ovanstående.

Lennart
2022-02-04 11:39

Hur tänker du nu…?! Det blir ju ännu sämre!

Jacob
2022-02-04 11:33

Även detta problem går ju att lösa med alternativ längre ifrån men det blir ju givetvis en försämring. Återigen, en försämring mot hur det var tidigare.
Utöver det, kostnaden, herregud kostnaden! Det är helt obegripligt hur detta kan få fortgå! Enda anledningen till att detta kan fortgå är att LFV granskar sig själva och att politiker inte har förmågan att förstå detta.

JW
2022-02-04 11:22

Det är väl bara att koppla till både Arlanda och Sundsvall, då finns redundansen.

Stordalen
2022-02-04 11:11

Nej skillnaden mellan ACC och torn är fundamental. Stängs en kontrollcentral försvinner inte möjligheten att nyttja luften. Den blir okontrollerad med de regler som gäller för G-luft. Stänger ett torn försvinner helt möjligheterna att komma ner på marken där, med den teknik och det regelverk som finns idag. Jag har aldrig träffat en pilot som väljer att landa i dåligt väder utan instrument på en okontrollerad flygplats med passagerarnas liv som insats.

Instämmer
2022-02-04 11:10

Jag instämmer till fullo med Tomas Gustafsson. Det är verkligen dags för någon annan att än LFV att granska projektet. Hur är det ens möjligt att en myndighet får granska sig själv. Galet!
Sammantaget med skenande kostnader och den sämre service som LFVs kunder får är RTC inget annat än ett fiasko.
Jag tycker synd om flygbolagen som får betala för allt.

Petter
2022-02-04 10:00

Med denna logik borde man heller inte flyga i luftrum som kontrolleras från EN kontrollcentral. Vad händer om ATCC Sthlm slås ut och norra Sverige är okontrollerat FL95+? Det är inget man bedömer som sannolikt eftersom ATCC, precis som RTC, har redundans. Dessutom kan man i nödfall landa på en okontrollerad flygplats. Det bör finnas rutiner för att lokalt se till att ljus, ILS, etc. är på. Piloter anmäler avsikt på frekvensen – standard på okontrollerade fält med tung trafik i andra länder.

Anders
2022-02-04 09:54

Defensivt dags att lägga utbyggnaden av RTC på is

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten