DY7001 EuroAtlantic Airways b767
Nån som vet varför dagens DY7001 går med ett inhyrt plan ?
787 trasig ?
svar
Det luktar cancel lång väg!
http://www.norwegian.com/en/customer-services/travel-information/irregularities/cancellations/
Jag råder alla som läser Flygtorget att avstå att resa med Norwegian!,
Nej, ingen bug i hjärnan. Kolla får du se på playback.
Som någon annan skrev.
KOLLA den här sidan: http://www.norwegian.com/en/customer-services/travel-information/irregularities/cancellations/
Mycket bra. Det ryktas även nu att Norwegian går i konkurs!
Jag kollade playback på DY7005/Euro wings. Efter island så vände dom och gick tillbaka mot Island. Sen , hux flux så var dom på banan igen. Vad tror ni? En bug i flygradar?
Det vore nog en väldigt smart idé att ha en maskin wet-leased som t.ex står backup på ARN, istället för att som nu flyga in TRN från LIS.
När den fjärde Dreamlinern levereras i februari så kommer den sättas in på de ökade frekvenserna på New York och Bangkok.
Så då vore de väl kanon att ha en reservmaskin.
Håller helt med om gamle gode B767 🙂
CS-TRN flygs nu in för ARN-JFK flighten som är beräknad till kl.22.30, men som jag tror kommer att komma iväg senare..
ah, beprövad teknik. Hederliga B763. Att lita på i jultider.
Borde inte Norwegian wet-leasa en maskin och ha den stationerad i Norden?
CS-TRN är i detta nu (2013-12-30 kl. 19:20) på väg från Portugal norrut på DY8501…
Bilder från landningen http://www.youtube.com/watch?v=Ny_OsgXJaW8
Anledningen till att DY7001 igår flögs med B767 CS-TRN är att EI-LNA befann sig på Arlanda för en 24h service som planerades för flera veckor sen, se det som en 1000 mila service för en bil.
-LNA är nu itrafik igen och påväg som OSL-BKK
Med all sannorliket var det teknik på 787 och man hyrde in någon.
Skulle tro att Norwegiens USA pax är rätt vana vid det här laget.
Jag tror pf menar SAS. Jag vet inte varför DY7001 flygs med B767, men om det ska fortsätta så här kan Norwegian lägga ner!
Det tok få lang tid å få inn en A340 fra LanChile…..derfor