Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

SAS strejk?

Tråden startades av Ture

Enligt uppgifter har förhandlingarna med mellan CC facken och SAS strandat totallt och CAU har kallat sina medlemmar till möte imorgon.

Om jag förstår det rätt så är det arbetstiden som de står långt ifrån varandra.

Är det någon som vet när avtalet går ut och när de ev får strejka?

Publicerad den 2014-03-13 18:41
Skriv ett svar
Antal svar: 29

svar

pierre holmgren
2014-03-22 05:19

@svar Preben , sorry men jeg er bange for at de få hjerneceller du har er kommet i vejen for hinanden for ellers må det da väre svärt at väre så usympatisk.

Preben
2014-03-22 01:34

Kom igen nu kollegor, om ni strejkar så ska jag se till att plocka av några pax på obefintliga grunder så kanske vi kan sänka SAS en gång för alla…

/Preben

Långfingret
2014-03-22 00:36

Ut med hur avtalet ser ut CAU!! Eller törs ni inte?

a/p cph
2014-03-21 17:59

Förövrigt är det här det största skitsnackar forum som finns…..

a/p cph
2014-03-21 17:55

Måste göra er besvikna…..det blir ingen strejk.

cau
2014-03-21 17:34

avtalet är klart…

Ole
2014-03-21 16:50

Kom igen nu CAU ,ge dom bara.

Louise
2014-03-20 20:20

För JetTime vore det bra om CAU strejkar. De får då allt mer flygningar för SAS medan Bitte, Poul, Henning och Neel sitter hemma på Amager och undrar: Va fan hände?”

Torben
2014-03-20 19:48

Det vore bra med strejk så inte SAS ledning kör över oss anställda!!

Pellejöns
2014-03-20 13:27

Undrar vad Preben och Kim jobbar med?
Läste att byggarbetarna i sverige eventuellt gå ut i strejk……….varför kan vi inte alla i Norden gå med på östländska avtal eller varför inte asiatiska så kan vi alla resa, köpa tjänster billigare och så slipper staten få in några skattemedel. Eller så kan vi alla sluta arbeta och bara ta in utlänsk arbetskraft så kan vi alla gå hemma och mysa, men Upps då har vi ju ingen fri skola eller sjukvård etc…
Varför har inte resten av arbetslivet 60h arbetsvecka, varför är det OK att bara vissa brancher har det? Hade vi infört det över hela linjen så kunde man sparka en massa anstälda men se det är ju lagstadgat i andra brancher. Jag tror det hade varit ett helt annat ljud på vissa om det skulle införas.
Men det hade resulterat i en massa övertaliga som helt plötsligt skall ha ersättning genom våra skattepengar. Eller så bara slopar vi facket rätt att finnas så kan bolagen själva sätta ramarna med hjälp av staten. Tankeväckande….

Preben
2014-03-20 12:49

Kom igen nu CAU sänk SAS

Kim
2014-03-19 19:26

Kom igen nu CAU o CC sänk SAS helt!!

pf
2014-03-19 16:21

Godt man har booket “Best Avoided” t/r OSL-LHR i påsken, var billigere enn Norwegian til LGW…..

sv Aviator
2014-03-19 15:37

Du har helt rätt!

Nadja
2014-03-19 14:38

CAU har kallat ALLA medlemmar till “Extraordinär Generalförsamling” på måndag 24 mars.

Kan man satsa på Unibet om att de kommer att lägga fram votering för att rösta om stridsåtgärder mot SAS??

Med vänlig hälsning/Nadja

Aviator
2014-03-18 16:26

Går man tillbaka de sista 24 åren till år 1990 så är det ALLTID de Danska kabinfacken som motsatt sig att SAS behöver högre produktivitet. Tro mig, jag älskar Danmark och Danskar men CAU måste förstå att det fortfarande gäller SAS överlevnad.

Bara för att de “godkände” SAS krav efter deadline i November 2012, så betyder inte det att allt är frid och fröjd!

CAU kan gå till historien som det Fackförbund som slog sista spiken i SAS kista.

(Pierre Holmgren kommer att ge mig skit för detta inlägg, men jag är rätt säkert på att många håller med mig, även en del SAS anställda.

MaxPax
2014-03-18 07:47

Parterna har inte kommit en gnutta närmare varandra. Medlaren avbröt “förhandlingarna” efter 10 timmar.

CAU har.gått ut och sagt att deras medlemmar gärna går med på den “flexibilitet” som SAS Danmark eftersöker, men bara om de får betalt för detta.

Kommer de inte närmare varandra denna vecka, så är det många som tror att CAU kommer att varsla om någon typ av stridsåtgärd.

Detta är det sista SAS behöver just nu.

Max

pf
2014-03-15 18:57

Pierre, jeg kan jo ikke nekte noen å kalle seg pf, men det forrige innlegg kom IKKE fra den norske pf, jeg håper du så det på språket og ville bare informere.

pierre holmgren
2014-03-15 18:34

@svar pf , undskyld mig lige hvad er det du spörger om ?? det du begärer er en i forhold til CAU , uliovlig ting , at udlevere log in information , troede du fölte dig for god til at pröve at lokke andre til en sådan uetisk handling , skam dig.
Men jeg kan roligt oplyse dig om at der bliver INGEN strejke hverken på den korte eller lange bane , möde i forligisinstitutionen på mandag igen.
Og jeg har selvklart indlog men gider ikke en gang logge ind for at läse evt info for det går bare sin stille gang efter det fag retslige system.

pf
2014-03-15 18:25

Är det nåen som har en inlogg til CAU’s homeside?

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500