Featured article image

Nederländerna vill ha GlobalEye

Publicerad den 2026-09-13 09:01av Redaktionen
Kommentarer
Saabs GlobalEye fortsätter sin framgångssaga i Europa. När Nederländerna nu siktar på att köpa det svenska radarflyget handlar det inte bara om nya flygplan – utan om ett helt nytt militärt samarbete med Sverige om drift, underhåll och utbildning.

Det börjar bli trångt kring Saab GlobalEye. Nu vill även Nederländerna skaffa ett eget flygplan för luftburen övervakning och ledning. Sverige och Nederländerna har undertecknat en avsiktsförklaring om ett långsiktigt samarbete kring GlobalEye, där det nederländska flygplanet är tänkt att levereras 2031.

För Nederländerna skulle det innebära landets första egna förmåga till luftburen övervakning och ledning. I dag är landet beroende av Natos åldrande AWACS-system.

Europa-marknad

GlobalEye har nått stor framgång i Europa på kort tid. Sverige har beställt systemet, Nederländerna har nu valt GlobalEye, och NATO har visat stort intresse när deras AWACS-flotta ska fasas ut. Det har därmed gått från att främst vara en exportprodukt för Mellanöstern (Förenade Arabemiraten var lanseringskund) till att bli en central europeisk och NATO-anpassad övervakningslösning.

Dessutom är Nederländerna inte det enda NATO-landet i närområdet som vänt sig till Sverige för sin luftövervakning. Polen köpte nyligen in två Saab 340 AEW som en snabblösning för att stärka sin radarövervakning över Östersjön – vilket ytterligare understryker hur svensk radarteknik har blivit en ryggrad i det regionala försvaret.

Sverige blir träningsplats – redan 2028

Det riktigt intressanta ligger i hur samarbetet ska se ut i praktiken. Redan från 2028 beräknas nederländsk personal börja utbildas och träna tillsammans med det svenska flygvapnet på GlobalEye-systemet i Sverige. När Nederländerna sedan får sina egna maskiner runt 2031 är tanken att länderna ska driva ett unikt samarbete – där flygplan, underhåll och resurser kan samordnas och användas sömlöst över landsgränserna.

För ett avancerat system som GlobalEye kan det vara särskilt intressant. Och den säger något om hur framtidens militära flygförmågor kan komma att organiseras. Alla länder behöver kanske inte bygga upp exakt samma kompletta system på egen hand. I stället kan flera länder köpa samma plattform och sedan dela på både kunskap, logistik och operativ förmåga.

GlobalEye är mer än ett radarplan

GlobalEye bygger på Bombardiers Global 6000/6500 och är betydligt mer än ett traditionellt radarplan. Systemet kombinerar aktiva och passiva sensorer för att övervaka stora områden i luften, till sjöss och på land. Informationen kan sedan skickas vidare i realtid till flygstridskrafter, arméförband och marina enheter.

Det är alltså i praktiken ett flygande nav för den gemensamma lägesbilden. Det handlar om att upptäcka och följa exempelvis flygplan, drönare och robotar – men också om att hålla koll på verksamhet på marken och till sjöss.

Det är just den kombinationen som gör GlobalEye intressant. Ett flygplan kan befinna sig långt från själva händelsen och ändå ge information till flera olika delar av en militär operation.

Saab får ännu ett europeiskt skyltfönster

För Saab är den nederländska avsiktsförklaringen ytterligare ett tecken på att GlobalEye håller på att få en bredare roll. Frankrike har redan valt systemet och Kanada har inlett processen för att skaffa det. I juli gick dessutom Nato vidare med en gemensam satsning på upp till tio GlobalEye tillsammans med flera medlemsländer.

Nederländerna finns med även där. Det innebär att landet nu kan komma att ha två roller samtidigt: dels delta i den gemensamma europeiska/Nato-satsningen, dels skaffa en egen GlobalEye-kapacitet.

GlobalEye är fortfarande en mycket liten flygplansflotta jämfört med exempelvis flottor av stridsflygplan. Men varje ny kund får stor betydelse. Och Saab har redan signalerat att produktionen behöver skalas upp för att möta efterfrågan. Målet är att på sikt kunna producera omkring sex GlobalEye per år och produktionen kan också komma att växa utanför Sverige och Kanada.

Det är förstås för tidigt att säga att Saab har vunnit någon sorts europeisk standardisering. Men vi kan konstatera att utvecklingen går åt det hållet.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500