Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Några frågor om flyginredning, mat och wc ombord:

Tråden startades av Hans

Jag hoppas få seriösa svar…

Hur tänker man om man har vita kuddar till pax och kanske t.o., med vit eller ljus klädsel på stolarna? Svart eller annan mörk färg måste väl vara att föredra?

Hur tänker man när man serverar bröd som smular så förbannat och varför servera
varm soppa som man kan få i knät om det blir turbulens…

Varför har man inte säkerhetsbälte på wc om man sitter ned?

Publicerad den 2015-01-08 18:59
Skriv ett svar
Antal svar: 8

svar

Leif Boström
2015-01-11 10:16

Har aldrig fått varm soppa. 519 flygningar i Flightaware, men jag har aldrig fått soppa.
Där emot har jag fått många Wasa Sandwich och Muffins, och de smular regält.

Leffe

Lågprisprofilen
2015-01-10 14:58

Senast jag flög var det väldigt många som gick på muggen trots fasten seatbelts. Om man har skylten tänd i timtal trots att det inte är det minsta turbulens så tappar folk respekten för budskapet.

Paprikatåget
2015-01-10 14:48

@Roger Svensson
Ditt inlägg är en typiskt råttan-i-pizzan-historia som varken du själv eller någon annan har upplevt.

Konstigt?
2015-01-09 08:14

Hampz, jag vet inte hur du har ditt säkerhetsbälte när du flyger men det låter spännande. Du ska nog fråga flygvärdinnan nästa gång.

roger Svensson
2015-01-08 21:27

Jag blev innelåst på en flygplanstoalett en gång och blev kvar där inne till en bra stund efter landning när de kommit ombord folk och meckat upp dörren. Då hade det kännts tryggt att haft ett säkerhetsbälte där inne.

Hampz
2015-01-08 21:08

Anledningen till att man inte har säkerhetsbälte på toaletten är ganska så obvious, man skall inte befinna sig där under turbulens. Dessutom hur skulle det gå till med bältet, det blir väl liite svårt när du ska utföra dina behov med en tygbit i vägen?

Anton
2015-01-08 20:53

Finns det får på Fårö?

P-ONDY
2015-01-08 19:46

Varför försvann Raketosten?

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500