Featured article image

Flygbränslekris hotar Europa: ”Vi har sex veckor på oss”

Publicerad den 2026-04-18 07:24av Redaktionen
Kommentarer
Mitt i återhämtningen efter kriget i Mellanöstern kommer nästa smäll för flyget: bränslet riskerar att ta slut. Nu varnar experter för att Europa kan stå inför inställda flyg och stigande priser om inte EU lyckas säkra tillgången på flygbränsle.

Efter månader av ruttplanering kring stängda luftrum och krigszoner började flygtrafiken över Europa äntligen stabiliseras. Men nu tonar ett nytt hot upp sig vid horisonten. Den här gången handlar det inte om var vi får flyga – utan om det finns tillgång på flygbränsle?

Sex veckor till “Empty”

Internationella energirådet (IEA) skickar nu en varningssignal som ekar genom styrelserummen i Bryssel och hos de stora flygbolagen. Europa beräknas ha så lite som sex veckors lager av flygbränsle kvar. I händelsernas centrum står återigen Hormuzsundet. Som en av världens mest kritiska pulsådrar för energi slår varje störning där direkt mot Europas bränsledepåer.

Europa är mer sårbart än många kanske inser. En stor del av flygbränslet importeras från Mellanöstern, och när den tillförseln störs räcker det inte att “bara köpa från någon annan”.

Raffinaderier på bristningsgränsen

Flygbränsle (Jet A-1) är en högförädlad produkt, och Europas egna raffinaderier går redan på maximal kapacitet. Att ersätta bortfallet med leveranser från USA eller Afrika är en logistisk utmaning som tar tid.

“Det handlar inte längre om ifall priset går upp, utan om bränslet faktiskt finns där när planet ska tankas,” säger en källa inom industrin.

Jättarna drar i nödbromsen

Effekterna märks redan i tidtabellerna. Flygbolagen, som redan brottas med tunna marginaler, ser nu bränslekostnaderna äta upp vinsterna i realtid.

SAS och KLM har redan börjat trimma sina nätverk och ställa in avgångar med låg lönsamhet.
Lufthansa tar till drastiska metoder och snabbar på avvecklingen av sitt regionala CityLine för att spara dropparna till de stora långdistanslinjerna.
easyJet flaggar för att de pressade resultaten kommer att tvinga fram höjda biljettpriser för att överleva krisen.
Arbetet för att lösa krisen pågår

När bränslet blir en bristvara väntar en hård prioritering. Stora nav som Heathrow, Schiphol och Frankfurt kommer sannolikt att prioriteras för att hålla de interkontinentala flödena i gång, medan mindre flygplatser riskerar att hamna i skymundan.

Nu arbetar EU på att säkra tillgången på flygbränsle. Man försöker se till att de lager som finns används på bästa sätt och letar efter nya vägar att köpa bränsle från andra delar av världen än Mellanöstern.
Även om läget är ansträngt just nu, hoppas man att samarbetet mellan länderna och flygbolagens ändringar i sina tidtabeller ska göra att situationen lugnar ner sig. Mycket beror nu på hur krisen i Mellanöstern utvecklas och hur snabbt man kan hitta nya sätt att få bränsle till Europa.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Viktor
2026-04-23 00:19

Men herregud är väl bara hitta en ny bränsle leverantör.
Inget sådant här tjafs när bränsle till bilar går upp då betalar man ändå.

Tegnell
2026-04-22 10:11

Kanske blir en ny lockdown a la COVID fast denna gång spara energi åt samhället?

Tompa
2026-04-20 19:12

Sas nuvarande ägare Castlelake ville väl inte betala för hedging innan de säljer till KLM. Det kan visa sig vara extremt dåligt och kanske till och med äventyra affären. Sen är det även pilotprist som gör att sas måste ställa in en massa flighter. Oavsett om det finns bränsle eller ej. Bolaget försöker attrahera piloter men lyckas mest få hit helt oerfarna utlänningar som inte får arbete i något annat bolag. Anledningen är att saspiloterna nu har bland de absolut sämsta löneviloren i europa.

Xflight
2026-04-19 22:15

sv Bengt. Många verkar inte förstå att det kostar pengar att hedga bränsle. Pengar som SAS inte har. Det är väldigt dyrt att vara fattig och danska staten får inte låna ut pengar till bolaget. Rekonstruktion nummer 2 närmar sig med stormsteg.

Bengt
2026-04-18 21:04

Det är som man skriver här. Bolagen tar tillfället i akt att skära ner linjer som går dåligt och skyller såklart på ökade bränslekostnader. Flera bolag beter sig väldigt girigt.
Riktigt klantigt av SAS om man inte har hedgat någon bränsle alls.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten