Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

PPL – kommunikation

Tråden startades av PPL

Hejsan

Jag ska inom en snar framtid börjar med mitt PPL. Kommunkationen med flygledare är för mig väldigt viktig och kan vara bra att nöta in. Problemet nu är att min hemmaklubb bara har en radio där alla piloter får berätta deras avseende vad de ska göra etc. Självklart gör man turer till kontrollerade flygplatser, men gör man studsar eller andra övningar så blir det att man stannar i okontrollerad luft. Vad tycker ni, kan det vara bättre välj en skola som flyger på en kontrollerad flygplats där man få öva på att snacka med flygledare?

Publicerad den 2016-01-17 13:06
Skriv ett svar
Antal svar: 7

svar

emil.
2016-01-20 12:29

Generellt skulle jag säga att radiokommunikation kommer du lära dig var du än flyger. Det är ingen rock science, eller ingen science överhuvudtaget. Jag skolade i Sthlm och då får man naturligtvis en hel del radioprat gratis men det hade nog gått fint ändå. Fokusera på flygningen istället. Din förmåga att reda ut svåra situationer i luften (väder, sidvindslandningar, mörker, felande instrument etc) kan vara skillnaden mellan liv och död…radioprat är väldigt sällan det.

Flygare
2016-01-18 18:21

Om du ska gå vidare till kommersiella cert så måste du ändå skaffa dig mer erfarehet. Totalt måste du ha minst 151 timmar tror jag det är innan du kan börja skola IR. Då kommer du får erfarenhet av kommunikationen, så spara pengarna och lägg dem på att bygga tid istället för ett dyrt PPL. Som sagt, ta med klubbkamrater och så vidare. Dela på kostnaden med allt vad det innebär.

PPL
2016-01-17 22:56

Hej,

Tack för svaren. Syftet med PPL är att fortsätta och utbilda mig till kommersiell pilot. 🙂

Flygare
2016-01-17 21:23

Hej,

Jag har testat båda två när jag tog mitt PPL. Började på lokala flygklubben med deras XXX Information och vi gjorde några turer till en kontrollerad flygplats. Det var lite nervöst kan jag säga. Flyttade sedan till storstan och började skola på en av de mer trafikerade flygplatserna i Sverige. Det gick bra och kommunikationen flöt på bra relativt fort faktiskt. Summa summarum:

Lägg pengarna på att flyga, radiokommunikationen kommer du lära dig senare! Är du osäker trots att du fått ditt PPL, ta med en klubbkamrat och flyg till en trafikerad flygplats. Det är både lärorikt och kul på samma gång!

Återigen; flyg, flyg och flyg!

Diamond
2016-01-17 20:13

Vad är syftet med ditt PPL ? Är det för att senare utöka ditt cert med fler behörigheter eller kommer du nöjesflyga i närheten av där du bor ? Kommer du att flyga mycket i kontrollerad luft eller kommer du nästan aldrig att göra det ? Det är det som säkert är viktigt för i vilken miljö du tar PPL.

Ränta
2016-01-17 16:12

Anar att priset för ett PPL ökar med storleken på flygplatsen som du tänker ta ditt cert på.
Visst är det bättre att flyga på en större flpl där du använder dig av ett vokabulär som skall användas.
Med facit i hand för egen del skulle jag strunta i att ta cert på en skola som ligger vid en kontrollerad flygplats och spara pengarna till att flyga för istället.
Finns säkert communication på internet där du kan lyssna likaså i det teori paket du får när du tar ditt PPL så det räcker.

F
2016-01-17 15:58

Kort svar: Ja.

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500