År 2023.
Ur ett världsekonomiskt perspektiv talar tyvärr mycket för ett svårt år för flygbranschen.
Förmodligen stoppas planerade satsningar bland flygbolagen, uppsägningar, inställda bolagskurser och rekryteringar.
svar
@anarkist
Har du källa på att det byggs ny kolkraft i Kina?
Bränslet kommer gå upp över 100 usd fatet som nu ligger på 80 enligt Ekot.
1989 dog marknaden för piloter och det fanns inga arbeten att få de kommande 5 åren.
Nu repeterar sig historien.
Jag tycker synd om er som nu hoppas på det första pilotarbetet.
@sv. Anarkist,
Nej det hade jag inte glömt.
Regeringerna Reinfeldt var katastrof på många sätt, ingen hyllar Reinfeldt idag.
Allians regeringerna ville vara nån sorts ” sosse light” regering..
Tack och lov har dom flesta borgerliga partierna lärt sig läxan.
Men även om Alliansen hade fått igång kärnkraft verks byggande, hade Löfvens tragiska S, Mp regering stoppat det ändå.
Du verkar ha glömt att vi hade en borgerlig regering 2006 till 2014.
De hade lätt kunnat initierat byggande av fler kärnkraftverk! Men de saknade intresse för det!
Hade den borgerliga regeringen beslutat om utbyggnad av kärnkraften inom sin mandatperiod hade de varit i drift NU!
Ni som saknar erfarenhet av tidens gång har ofta en syn på historien som är MYCKET felaktig.
Hycklande politiker i främst EU har sett till att det är nödvändigt att återstarta många kolkraftverk runt om i Europa. Detta är pga att idioterna har gjort sig djupt beroende av psykopaten Putins gas.
Om man nu hade sett till att bygga ut kärnkraften i stället hade vi inte varit i denna pinan som vi är i idag. Naturgas är också fossil bränsle som släppar ut växthusgaser.
Att Sveriges hycklande socialdemokrater inte vill ta ansvar för sina egna ageranden är ju inte nytt, så har det altid varit.
Vi behöver mycket mer el i framtiden, denna elen måste produceras på ett klimat vänligt sätt, annars är det fullständigt vansinnigt med el bilar, och annan ” elektrifiering”
Kina bygger fortfarande kolkraft, men inget land gör mer än Kina för att utveckla klimat vänlig elproduktion.
Kina gör mer än hycklande EU, som inte på långa vägar kommer att nå sina helt utopiska klimatmål
Jag har hört det sägas att Kina öppnat nya smutsiga kolkraftverk i samma takt som Europa avvecklat sina.
Håller det för en faktakoll?
Att: @sv@sv realist
Tyskland har sina väljare med sina åsikter. Du kan försöka påverka dem. Du har väl läst Tyska så du kan skriva på ett språk de förstår.
Kärnkraft är en mycket stor riskfaktor i en värld där jordens länder inte är samarbetsvilliga utan gör som bla. Ryssland i Ukraina.
Slutförvaring av kärnbränsle saknas i de flesta länder som nyttjar kärnkraft. Bränslet måste förvaras i flera hundra år.
Detta är ett mycket riskfyllt projekt där värdens länder har så mycket man strider om.
Har besökt många av världens länder det är mycket stor skillnad på hur långt man kommit att förbättra livet för den stora majoriteten.
Om du nu hade läst mitt inlägg ordentligt, så var det inte nuv. svenska regeringen jag hade i tankarna. Däremot främst verklighets frånvända tyska regeringen och div ” likes jagande” idiotiska influencers.
EU är i panik över att man inte på långa vägar kommer att nå sina utopiska klimatmål, därför kommer fler och fler paniska uttalanden från EUs ledning
Det är inte utsläppen från transporten som. är det största klimat problemet, däremot är det energiproduktinens beroende av fossile bränslen som är problemet. Det måste till mer kärnkraft och förnybar kraft. Det är enda vägen att gå. ugf. 65-70 % av al elproduktion är fossil..
De politiker vi har är de du och andra röstat på!
Vi får således de politiker vi förtjänar!
Har du inte röstat är du ansvarig oavsett vilka politiker som styr.
Vi har i Sverige många företag som försätts i konkurs varje år.
Trots detta har jag inte hört någon som uttalar att alla företagare är pest och kolera!
Re @realist
Vad duktig du är. Du kanske skall engagera dig politiskt eftersom du vet hur det är och dom som är politiker är korkade enligt dig.
Lycka till
sv @realist. De politiker du talar om är väl SD, M, KD och L som nu höjer flygskatten med 9 % i 2023 trots att de lovade att ta bort den.
Kollade resor i December men med rådande priser så valde vi att spara pengarna och bli hemma. Väldigt dyrt att resa överallt, speciellt reguljärt till Asien.
För det första har flyget inte mycket att göra med klimatkrisen. Det har energiproduktionen däremot, Främst Tyskland har sett till att Europas energiproduktion blir mer beroende av fossila bränslen, som kol , brunkol och naturgas.
Bara obegåvade politiker och intelligensbefriade såkallade influencers tror att flyget har någon vidare effekt på klimatet.
För det andra ligger flyget i framkant med att utveckla mer effektiva motorer och nya fossifria bränslen, för att minska den marginella påverkan som flyget har på klimatet. ca. 2-3 % av CO2 utsläppen globalt är från flygplanen…
Hur mycket som flygbranschen kommer att påverkas av en ekonomisk kris återstår attse, ingen kan veta det i nuläget.
Lyssna inte på olika makthavares patetiska försök att få oss att skämmas över att flyga.
Detta har bl. a. att göra med EUs helt utopiska klimatmål som vi inte kommer i närheten av att uppfylla, pga div politikers inkompetens.
När elfakturorna rullar ut i januari och februari, tillsammans med höjda bolåneräntor, julklappsfakturor och annat kommer det bli dålig stämning i stugorna. Kommer definitivt påverka resandet. Lågkonjunkturen gör också att företagen blir mer restriktiva med resandet…
Visst finns ett sug efter resor, det säger alla man pratar med. Men världsläget och världsekonomin talar emot flygbranschen och det gör även den gröna omställningen och klimatkrisen eller hur?
Det är stor risk att resebranshen får ta en stor smäll under början av 2023.
Låt oss hoppas på det motsatta; att trafiken fortsätter att öka och återhämta sig! Världsläget är inte optimalt, men samtidigt finns det ett sug efter att komma ut igen efter pandemin. Flyget är framtiden!
Detta tror Eurocontrol https://www.eurocontrol.int/news/eurocontrol-predicts-growth-aviation-traffic-over-next-8-months
Tror själv också på att det kommer bli ett tufft år då många kommer få det utmanande med privatekonomin och måste hushållen prioritera sina pengar så är det resandet som kommer begränsas. Blir det ett slut på Rysslands krig så är jag dock mer positiv till utveckling.