Arlandas roll i ett konsoliderat Europa
Det talas gärna om Arlanda som Sveriges internationella port. Men i en konsoliderad europeisk flygmarknad är det en myt som snart spricker. SAS har redan valt Köpenhamn som sitt interkontinentala nav och svenska regionalflygplatser kommer inom en snar framtid mata passagera i första dit. Det lämnar Arlanda kvar som ett nationellt nav – på papperet. I praktiken är det bara en regional flygplats för Stockholm och Mälardalen.
Hittills har Lufthansa och KLM/Air France varit försiktiga, men det är bara en tidsfråga innan de gör sin inbrytning på allvar. Marknaden ligger öppen. Varför skulle inte Göteborg, Malmö, Luleå eller Umeå kopplas direkt till Frankfurt, München, Amsterdam eller Paris? Det är precis så dessa bolag expanderat i andra länder där det saknas en stark hemmahubb.
För resenärerna spelar det ingen roll om bytet sker i Stockholm, Frankfurt eller Amsterdam – det viktiga är smidighet och utbud. För flygbolagen är valet ännu enklare: varför investera i en minihub i Stockholm när Köpenhamn redan finns och fungerar?
Det är dags att acceptera verkligheten. Sverige behöver inte Arlanda som ett nationellt nav. Landet är för litet och marknaden för fragmenterad. Arlanda har en självklar roll – men den är lokal, inte nationell.
Den är Stockholms storflygplats, varken mer eller mindre.