Header banner ad
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Header ad logo
Tillbaka till forum

Nu kan resenärer stiga på bussen utanför Terminal 5 på Arlanda

Tråden startades av Swedavia

Från den 24 mars 2026 blir det möjligt att stiga på avgående bussar från Terminal 5 direkt vid den nya bussangöringen utanför Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport.

Sedan oktober 2025 har området använts för avstigning från bussar. Nu kan resenärer både kliva av och på de bussar som trafikerar Terminal 5. Det blir därmed effektivare för resenärer som ska resa via Terminal 5 och den nya säkerhetskontrollen. Arbetet är ett led i att förbättra resenärsupplevelsen på Sveriges största flygplats.

Bussangöringen kommer att börja trafikeras för påstigning av Vy flygbussarna, Vy bus4you och FlixBus och berör ett stort antal linjer och orter, bland annat Stockholm och Uppsala.

Publicerad den 2026-03-24 06:58
Skriv ett svar
Antal svar: 5

svar

Anonymous
2026-03-31 16:22

Till sas- personal: håller med dig. Vi i personalen är alltid bortprioriterade ( jobbar inte på SAS men på annat ställe och börjar 03.50 för det mesta och då går ingen Arlanda express tex. ) Det är nattbuss som gäller och det funkar för det mesta. Men helger och framförallt storhelger och lov så är SL bussen och även Uppsalabussen har jag hört fullproppad av resenärer med mycket bagage och många fulla festande på väg hem. Kanske bättre rabatt el tom swedavia personalbuss? Vi har inte rabatt på enkelresor flygbuss , bara månadsbiljett el 10 ggr kort och den första flygbussen kommer fram exakt när vi börjar arbetspasset.

SAS personal
2026-03-30 18:39

Återigen, hur kommer det sig att vi som håller igång Arlanda med allt slit och tidiga morgnar/sena kvällar för just resenärernas skull, blir som alltid bortprioriterade?.. Totalt oacceptabelt och så jäkla trött på det. Kan man göra något åt detta?

Alex
2026-03-30 15:46

Ett fall framåt av Swedavia jämfört med T4 för alla. Dock fortsatt klart sämre än vad det var innan ombyggnationen och flytten.

Anonymous
2026-03-30 15:12

Till Håkan: Nej inte i dagsläget. De går från terminal 4 och terminal 2.

Som svar på TS, visst är det bra att man kan kliva på bussarna på terminal 5 igen men lite dåligt att de tog bort flygbussen från terminal 4. Ibland vill man ju kliva på den där när man ska till Stockholm. Vi är ju en del som jobbar som åker den ibland. Synd om 7-eleven också med troligen minskade intäkter pga detta.

Håkan
2026-03-24 06:27

Kommer Beta/Alfa bussarna få angöra T5? Eller är de anställda / bilburna från långtid bortprioriterade som vanligt?

Skriv ett svar

Antal tecken 0/1500