SAS skickar ner en A330 till grancan just nu
Sitter och kikar på radarn och ser att kärran SE-REH är ute och flyger. Ser ut att som att den är på väg ner till grancan. Flightnummer SK6372.
Anledning? Hämta hem coronanorrbaggar? Något med sandstormen att göra? Eller är det pga cateringbilen som körde rätt in i ett SAS-flyg på Teneriffa tidigare ikväll?
svar
Efter sandstormen på Gran Canaria blev ett antal flygplan stående där tills man fick dem klara för drift igen. Dessa maskiner saknades sedan i vardags driften och eftersom man har A330/340 kapacitet ledig på grund av Kina problemen kunde dessa sättas in.
Sunclass har ju själva A330-300 som tar MER pax.
Så denna är mindre i antalet pax.
Men att skicka en så stor maskin!
Och just nu flyger SAS en A340 från Gran Canaria till CPH.. SK6274 OY-KBM
Vad är det som pågår??
Även 340 OY-KBM gör en visit på LPA
SAS har en A330, en A340 på veg til/fra Cranca. Norwegian har en Boeing 787 og en innleid 747, tomas Cook/sunclass har en innleid 747 mens TUI har innleid 767 fra euroatlantic og en 340 fra HI-Fly. ++++++ Alt på grunn av sandstorm.
Det är antagligen med anledning av sandstormen, mycket troligt. Men det kan ju vara något annat också såklart.
Anledningen är antagligen en combo att bl.a få hem pax.