SAS sommaren 1974
Aeroroutes publicerade förra månaden en exotisk lista över SAS långrutter sommaren 1974. Måste ha varit fantastiskt att ha jobbat där på den tiden!
https://www.aeroroutes.com/eng/skns74inc
svar
DK’s 747 utgick från “ramp east”. Passagerarna checkade in i den gula charterbyggnaden, för att bussas till “ramp east”. Ramp syd som var vid den gula charterbyggnaden var för liten för B747.
SAS B747 till LPA gick definitivt från Gula charterterminalen. Jag har åkt därifrån med B747 två gånger. Jag tror det var buss ut till flygplanet som var parkerat en bit från byggnaden. Jag har bilder från när man boardar via den långa trappan upp till flygplanet.
Tydligen flygtorgets personal som kommenterar mig
SAS 747 gick från remoten framför gula charter byggnaden
Hörru svammelgubbe charter har aldrig haft monopol, det har bara reguljärflyget haft, har aldrig påstått, det var scanair som hyrde in SAS 747an men den flögs med SAS besättning,
Scanair flögs av SAS piloter men med egen cabinbesättning.
Finns säkert många här som flög med jumbon till LPA som kan intyga gula byggnaden.
Jag minns också en intressant linje som nästan alltid var full.
DC8 CPH-Zurich-Barbados-Port of Spain !
Åkte den 2 gånger!
B747 har ALDRIG gått från “gula charterbyggnaden”.
En som var med!!
Varför blandar du då in Scanair, i ditt monopol svammel?
Jag åkte med SAS i en DC8-62 från ARN till JFK sommaren 1969.
Till Bertil 1
Med charter kom man lite längre non-stop, men reguljärt var SAS linjenät till/från Sverige ett skämt, trots att vi betalade mest.
Det mest exotiska på den tidens reguljära flygningar på aARN var inte SAS, utan Balkan Air linje på söndagar; Sofia-Berlin-ARN.
747an gick från Gula charter byggnaden.
Det var väl de enda flighterna SAS tjänade pengar på.
De reguljära linjerns fylldes inte upp, då den var för stor och dyr i drift.
Man kunde dock flyga ARN-LPA på lördag och söndag med SAS B747. Det var visserligen med Scanair som resebolag men med SAS besättning. Det gick också att för en billig peng på den tiden köpa plats i första klass avdelningen på 747:an med platser längst fram och tillgång till bar och lounge på övre däck. Superbra mat och fria drinkar. Inte ens idag kan man åka ståndsmässigt med SAS till LPA utan det bästa är i SAS usla Plus som är lika trång och obekväm som ett charterflyg. Då är Finnair mycket bättre som denna vinter sätter in en daglig A350 mellan HEL-LPA med business klass.
Kanske ett fantastiskt linjenät från CPH 1974, men från Stockholm kunde man inte ens flyga non-stop till Amsterdam med många liknande exempel.
Mellanlandning elle byte i CPH var huvudregeln. KLM fick inte flyga non-stop eftersom SAS inte ville.
Allt detta gick svenskarna med på!
Charter branschen har aldrig haft monopol, skrev heller inte
SAS hade monopol, Maersk flög även på CMB
Varför tar ni inte in denna kommentar?
Scanair hade inte något monopol. Sterling Airways flög också till Colombo, under samma tid. Det gäller att hålla ordning på begreppen!
Dessa lyxtider kommer aldrig tillbaka,
Eller Scanairs 8a som flög till colombo mef en veckas stay over för crew.
Detta förutsätter monopol som det var då.
@S018cn. Tror att det var i Brasilien de var stationerade. Samma gällde i Bangkok
där min släkting var stationerad med jämna mellanrum för att flyga två gånger i veckan till Singapore på linjen Cph-Bangkok-Singapore. Finns andra exempel också i USA där de hade liknande upplägg på Cph-Seattle till Los Angeles. Det var goda monopoltider. De kvoterade svenska och norska anställda som flög långlinjer fick först åka ner till Cph och bo på hotell på företagets bekostnad och inräknad tjänstetid innan de dagen efter flög sitt pass. Hyfsade villkor!
SAS flög även till JNB över JED
Men det mesta var via CPH
Där stod de uppradade vid 11 tiden på förmiddagen
Till LAX via SEA, NYC, ORD, om även ARN hade direkt linje till NYC
Med DC8 or B747
@LL: hade inte SAS på den gamla goda monopoltiden en besättning stationerad i Brasilien.
Man flög tur och retur Brasilien till Santiago med en massa betald tid i Rio eller möjligen i Santiago.
Rätta mig gärna om jag har fel?
Det är väl knappast SAS fel att ARN inte klarar av att hålla långlinjer profitabla.
Det skyllas främst att marknaden för direkt långlinjer från ARN bara finns som önsketänkande hos vissa.
Swedavias enorma inkompetens hjälper ju förstås heller inte.
Arlanda flygplats är en matar flygplats till olika hubs runt om i Europa.
Det är väl inte fel. Man har möjlighet för mycket bättre priser via stor flygplatserna i Europa., än man skulle ha med et jämförelse vis fåtal dyra långlinjer från ARN .
Stockholm är ingen världs metropol.
Väldigt skojiga rutter med många stopp längs vägen ..xD någon med inblick som vet hur layovers såg ut eller fungerade?
Förutom att nätverkets totala omfattning onekligen är imponerande jämfört med idag, så noterar jag att långlinjerna från Stockholm var t.o.m. ännu färre 1974 än 2024 – vi har ju trots allt Miami på vintern och Toronto med 321LR idag… Jag tolkar det som att om domedagsprofeterna får rätt så mister vi Miami och Toronto med SAS – och Arlanda decimeras pga det till en ynklig lågprisflygplats på en nivå någonstans mellan Oslo Torp och Bryssel Charleroi.