Featured article image

Flygandet fördubblas med Asien och Afrika som tillväxtmotor

Publicerad den 2026-03-25 07:44av Redaktionen
Uppdaterad den 2026-03-25 07:45
Kommentarer
Världen vill flyga – och det märks. Efterfrågan på flygresor väntas mer än fördubblas till 2050, i takt med att nya marknader som Asien och Afrika växer och reslusten håller i sig globalt. Nu gäller det att flygbranschen hänger med – frågan är hur vi ska möta den växande efterfrågan på ett smart och hållbart sätt.

Flygbranschen går in i en ny tillväxtfas. Enligt IATA väntas den globala flygtrafiken mer än fördubblas fram till 2050. Prognosen visar att efterfrågan ökar från cirka 9 biljoner till 20,8 biljoner RPK. Det motsvarar en genomsnittlig årlig tillväxt på drygt 3 procent.

RPK – revenue passenger kilometres – är branschens sätt att mäta efterfrågan och kombinerar antal passagerare med hur långt de flyger.

– Utsikterna för flygresor är positiva. Människor vill resa och i alla våra scenarier mer än fördubblas efterfrågan fram till mitten av seklet, säger IATA:s generaldirektör Willie Walsh.

Tillväxten drivs utanför Europa
Tillväxten sker dock inte jämnt över världen. Snabbast väntas marknader i Asien och Afrika växa, med årliga tillväxttal på omkring 3,8 respektive 3,6 procent. Här drivs utvecklingen av befolkningstillväxt, urbanisering och en växande medelklass.

Europa och Nordamerika fortsätter att växa, men i lägre takt, vilket speglar mer mogna marknader snarare än svag efterfrågan.

Pandemin har förändrat spelplanen

Rapporten pekar också på ett tydligt strukturellt skifte efter pandemin. Pandemin var inte bara ett tillfälligt avbrott, utan har ritat om flygets ekonomiska grund. Historiskt har flygresandet följt den ekonomiska utvecklingen nära. Den kopplingen är nu svagare.

IATA:s rapport visar att medan volymerna är på väg tillbaka, är det inte samma typ av biljetter som säljs: affärsresandet har minskat och premiumflygandet har ökat.

Kapaciteten blir den stora frågan
Den kanske viktigaste frågan framåt är inte efterfrågan – utan om systemet klarar att möta den. För att hantera tillväxten krävs investeringar i flygplatser, fler flygplan och ökad tillgång på hållbara flygbränslen. Utan detta riskerar tillväxten att bromsas av kapacitetsbrist.

Geopolitiken kan störa utvecklingen
Samtidigt lyfter rapporten fram geopolitiken som en osäker faktor. Oro i Mellanöstern påverkar branschen genom högre bränslepriser, förändrade flygvägar och störningar i viktiga hubbar. Det kan i sin tur leda till högre kostnader och mer instabil utveckling, särskilt på kort sikt.

Reslusten finns där – och fler vill flyga än någonsin. Nu gäller det att flygbolagen hinner med när efterfrågan rusar.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Kalle Bakom
2026-03-25 08:23

“Geopolitiken kan störa utvecklingen”. Dagens mest insiktsfulla kommentar. Säger en hel del om IATA:s kompetens.

Britta
2026-03-25 08:09

Stålande nyheter, då känns det extra viktigt att vi svenskar cyklar till jobbet och semestrar med tält i trädgården som kompensation.

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500