SK och Connect
Hej!
Är det någon som har någon rimlig förklaring till varför SAS kör SK och Connect? Att hålla parallella organisationer som gör samma sak känns inte sådär super-lönsamt. Eller sparar man så otroligt mycket pengar på att ha flygplanen reggade på Irland? Måste finnas någon vettig förklaring, alternativt en tydlig plan framåt att slopa SK eller Connect. Givet att piloterna i SK och Connect också har samma avtal så bör kostnaden för flightcrew vara hyfsat densamma. Någon som vet eller har en rimlig tanke om varför man gör som man gör?
svar
Det såkallade SAIL (Scandinavian Airlines Ireland) bildades av 2 orsaker enligt dåvarande chefer på SAS. 1, kunna belåna slottarna på Heatrow, detta krävde ett UK AOC. 2. Kunna försvara positionerna på konkurrensutsatta Brittiska marknaden. Bägge punkterna är överspelade idag och det borde vara bäst att slå samman SAS SK och SAIL (Connect) enligt mig som inte har hela bilden…
SAS SK och Connects FD crew har exakt samma avtal, så totalkostnaden för pilotkåren är densamma oavsett hur man vänder och vrider på det. Piloterna med LHR bas (Max 100 FTE) har egna avtal och här stiger kostnaden i och med ökad konkurrens om piloter i UK. LHR piloterna måste dessutom ha EASA certifikat och tillstånd att arbeta i UK vilket försvårar rekryteringen dit.
Just nu är det nog skolningen av piloter som är den begränsande faktorn så vi får mest troligt se parallella organisationer ett tag till.
Har SK och Connect samma avtal och då samma lön?
Då skulle en Kapten på SK och Connect alltså ha en grundlön på ca 98000kr (brutto) i månaden.
Stämmer detta?
Info om lönen har jag fått från Connect med bas London.
När jag nu googlade på det läste jag att företrädaren för det norska pilotfacket i en intervju i samband med strejken 2022 uttalat:
”Om företaget misslyckas med att förhålla sig till den skandinaviska modellen anser vi att det är en aktör som inte har rätt att finnas”.
Att då hävda om personalen att ”man vill att SAS ska gå i konkurs”. Ja den tolkningen blir ju lite som f*n läser bibeln.
Vid senaste strejken gick representanter för det norska pilotfacket ut i norsk press och sa att de ville se SAS i konkurs. Finns kvar på nätet.
Sen så har SAS piloter och cabincrew (och även andra personalgrupper) gått med på en hel del försämringar de senaste 20 åren just för att ”rädda” företagets ekonomi.
Att påstå personalen önskar bolaget i konkurs är inte riktigt schysst.
Ja SAS Ireland numera SAS Connect har varit en betydande fråga i båda de senaste strejkerna 2019 och 2022.
Jassåminsann, ingen som skriver i denna tråd kan förstå varför SAS även håller sig med ett irländskt bolag där den flygande personalen kommer från bemanningsbolag? Hur har t.ex. strejkbenägenheten sett ut när man jämför de två bolagen? Hur ser det ut med uttalanden om att man vill att SAS ska gå i konkurs?
Det blir svårare och svårare att se anledningen. Sedan slutet av förra året har även Cabin Crew samma avtal som cabin crew på SK, precis som piloterna. Connect ligger faktiskt något höger än SK i ingångslön. Först sa SAS att basen på LHR skulle flyga mest på London, för att kunna hålla nere kostnaderna, sedan var tanken att Connect skulle fokusera typiska semesterdestinationer på med högre grad privatresenärerna, för att hålla nere priserna. Nu flyger alla bolag på alla linjer…ingen skillnad i trafiken alls.
Det viktigaste för SAS AB är att successivt fasa ut SAS “main” som är ett konsortium (Scandinavian Airlines Norway Denmark Sweden) som bygger på ett gammalt helt märkligt avtal mellan tre länder. Konsortiet kommer att försvinna vid avslutad rekonstruktion och då bildas förmodligen ett nytt dotterbolag/bemanningsbolag för flygpersonal med namnet SAS Connect och flygbolagets AOC och eventuellt kvarvarande och framtida egna flygplan inkl. leasade flygplan läggs i det nya moderbolaget.
Känns helt otroligt värdelöst att köra dubbel admin osv. bara för att kabinen har lägre löner och att planen eventuellt är billigare att registrera i Irland. Kan inte finnas en möjlighet att man sparar pengar på det. Måste väl sluta i att Connect läggs ner snart?
SAS ledning ville sätta press på Crew inom “Main” genom att starta SAIL, SAS Ireland som skulle vara ett billigare alternativ. Men har aldrig presenterat någon fakta på att så blev fallet, sägs att det blivit ett dyrt projekt. Lönerna i London har justerats upp flera gånger för att attrahera crew.
SAIL/Connect har enbart fabriksnya flygplan så det är väldigt svårt att faktiskt jämföra kostnaderna för olika AoC med olika förutsättningar.
Från början var tanken med Connect lägre löner och bygga upp långsamt för att när det är tillräckligt stort lägga ner SK. Sen förra sommaren är det samma avtal efter att pilotföreningarna strejkade så numera är det bara kostsamt.
Finns en anledning till att inget annat bolag i Europa gör samma sak med dubbel administration.
Connect är före detta SAS Ireland. När det inte gick att upprätthålla SAS Ireland längre pga att protester från personalen gjorde man om det till Connect. Anledningen till att ha connect är samma anledning som man hade för SAS Ireland, försöka spara pengar i det långa loppet. Även om piloterna har avtal som SK Main är det fortfarande olika för Cabin crew, vilket man såklart vill behålla från SAS sida.