Featured article image

Boeing lyfter igen med fulla rättigheter

Publicerad den 2026-07-22 13:58av Redaktionen
Kommentarer
Efter flera år i myndigheternas skamvrå är vändningen här för Boeing. Juni månad blev Boeings starkaste månad sedan 2018 med 64 levererade flygplan och 121 nya order – nu tar man upp kampen med Airbus på allvar. Men störst av allt var kanske beskedet från FAA.

Efter år av akuta produktionsstopp, visselblåsare och en minst sagt svettig granskning, håller den dystra bilden av Boeing på att förändras. Leveranserna ökar, orderboken sväller, och för första gången på mycket länge handlar rubrikerna äntligen om flygplan som byggs, snarare än kriser som ska släckas.

Under juni månad rullade Boeing ut 64 kommersiella flygplan från fabrikerna. Det är fyra fler än i maj och årets hittills starkaste månad. Tittar vi på hela det första halvåret har 314 maskiner nått sina kunder – en ökning med 12 procent mot i fjol. Man måste backa bandet till 2018, året innan 737 MAX-krisen drog ner rullgardinen för hela flygvärlden, för att hitta ett starkare första halvår.

Ryggraden i uppgången är föga förvånande 737 MAX med 42 leveranser, följd av 13 stycken 787 Dreamliners. Nu skruvas produktionstakten upp ytterligare, från 42 till 47 MAX-maskiner i månaden.

En historisk milstolpe i skuggan av flygmässan

Efterfrågan på nya flygplan verkar närmast omättlig. Under juni bokförde Boeing 121 nya beställningar (113 netto efter avbokningar). Anmärkningsvärt är att 102 av dessa är MAX-order från ännu hemliga köpare. Sannolikt sparas namnen till veckans stora internationella flygmässa i Farnborough , där flygbolagen älskar att brösta upp sig med jätteaffärer i strålkastarljuset.

Juni bjöd dessutom på en milstolpe av episka proportioner. Med totalt 7206 beställda maskiner har 737 MAX nu officiellt passerat sin legendariska föregångare, 737 Next Generation (NG), och blivit Boeings mest sålda flygplansfamilj genom tiderna.

Samtidigt har fabriken i Charleston lyckats lösa den tilltrasslade knuten kring de Dreamliners som blivit stående på marken i väntan på godkända premiumsäten till saudiska Riyadh Air – fem av dessa lyfte äntligen mot sina nya hem i juni.

FAA kliver åt sidan: Det stora förtroendebeskedet

Men mitt i alla glada produktionssiffror var det ett helt annat besked som fick branschen att spärra upp ögonen. Den amerikanska luftfartsmyndigheten FAA ger nu Boeing rätten att själva rulla ut sina flygplan från fabrik till operativ drift.

Det innebär att från och med denna vecka får Boeing återigen utfärda sina egna luftvärdighetscertifikat för 737 MAX och 787 Dreamliner. Det kan låta som byråkrati, men i flygvärlden är det en monumental symbolhandling. Denna rättighet drogs brutalt tillbaka efter de tragiska MAX-olyckorna 2018 och 2019, och senare även för Dreamlinern efter upptäckta tillverkningsfel. Sedan dess har FAA-inspektörer tvingats handgranska varenda enskild maskin innan leverans – en enorm flaskhals.

Efter en åtta månader lång och stenhård skuggbesiktning, där FAA jämfört sina egna protokoll med Boeings interna arbete, konstaterar myndigheten att tillverkaren är mogen att stå på egna ben igen. Tillsynen försvinner inte, men Boeing har officiellt lämnat digitalt utegångsförbud.

Hela familjen snart samlad

Fler ljuspunkter är i sikte vid horisonten. Den minsta familjemedlemmen, 737 MAX 7, väntas få sin officiella certifiering under sommaren. Storebror och publikfavoriten MAX 10 beräknas följa efter innan nyårsklockorna klämtar. När de är godkända kan Boeing för första gången erbjuda hela sin uppdaterade produktportfölj till världens flygbolag.

Kampen mot Airbus

Boeings starka halvår blir extra intressant när det speglas mot ärkerivalen Airbus i Toulouse. Under det senaste året har den europeiska giganten dragits med sega leveranskedjor och motorbrist som bromsat produktionen.

Även om Airbus också lade i en högre växel i juni och lyckades leverera 89 flygplan, har det historiska gapet mellan tillverkarna krympt avsevärt. Vid halvårsskiftet står Airbus på 351 levererade flygplan för 2026 – vilket innebär att Boeings 314 maskiner nu flåsar dem ordentligt i nacken. I det totala orderracet för året leder européerna fortfarande stort, men på fabriksgolven har det som nyss var en utklassning förvandlats till en riktigt spännande tvålagskamp.

Flygvärldens problembarn

Det är lätt att dränkas i grafer över leveranser och orderböcker. Men i grund och botten handlar de här junisiffrorna om en förlorad heder som sakta håller på att återvinnas.

Under nästan ett decennium har Boeing varit flygvärldens “problembarn”. Varje gång man försökt blicka framåt har ett nytt kvalitetsproblem eller en ny granskning dragit ner bolaget på jorden igen. Nu när flygbolagen fortsätter att köpa och – framför allt – när världens hårdaste luftfartsmyndighet lämnar tillbaka nycklarna till fabriken, då är det ett kvitto på att systemet fungerar igen.

Boeing är inte helt fläckfria än, och vägen tillbaka till den forna glansperioden är lång. Men efter år av turbulens känns det som att den amerikanska jätten äntligen har slutat skriva kris-PM – och i stället börjat bygga flygplan på riktigt igen.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500