EU godkänner Alitalia-affären

Publicerad den 2008-11-12 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Räddningslånet på 300 miljoner euro från den italienska staten är olagligt, i övrigt hindrar inget CAI-gruppen från att ta över flygbolaget Alitalia.

Det säger i dag EU:s transportkommissionär Antonio Tajani, enligt flera internationella nyhetsbyråer.

– Vi får ett nytt italienskt flygbolag, mindre i storlek men mer effektiv, som kommer skaka upp den europeiska flygmarknaden, säger han enligt AP.

Huruvida CAI måste betala tillbaka det otillåtna statsstödet beror på om de kan visa att det nya flygbolaget inte har några band till det gamla Alitalia, skriver Reuters.

Överenskommelsen som de privata investerarna i gruppen CAI har med den italienska staten, som är Alitalias huvudägare, innebär att försäljningen bara omfattar flygbolagets hälsosammare delar.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten