Flygbolag kommer att stoppa nyanställningar
Är helt övertygad om att flygbolag runt om i Världen kommer pausa nyrekryteringar pga Oljekrisen och Iran kriget.
svar
Fortsätter det här oljepriset i några månader så kommer det definitivt att punktera pilotmarknaden.
Senaste åren har nog varit bästa åren någonsin för piloter med massor av nyanställningar och rekordsnabba kaptensuppgraderingar.
Hur tänkte du nu? Skulle Norwegian få billigare bränsle eller ska dom börja köra med el-flyg?
När flyg blir inställda så blir personal överflödig så tror knappast det blir nyanställningar på ett tag…
Är redan på gång. Annonserna är kvar för att bilda en pool tills när det är dags att anställa igen, men rekryteringen är fryst för i princip alla positioner på ett flertal bolag.
Bolag i Mellanöstern ja. Många bolag pressas förstås av oljan och expansionen minskar garanterat. Om SAS backar så ställer DY upp..? Nja, så enkelt är det inte. Dyr olja, dyrare biljetter, högre räkningar i hushållen, folk tvingas välja bort resor och därmed sjunker passagerartal, bolagen effektiviserar och stoppar rekrytering. Ingen svår analys.
Vi vet inte hur det utvecklar sig. Om en vecka kan sundet vara öppet och oljepriserna faller igen. Bolag som flyger till/från/via Mellanöstern kan ändå bli drabbade då paxen kanske sviker för en tid, men bolag som tex SAS som har extremt få flygningar till den drabbad regionen, och inte heller flyger via Mellanöstern (utan tex direkt till Asien) kan då gynnas om paxen väljer destinationer i Västeuropa istället för Dubai, eller rutter utan transit till Asien istället för mellanlandning i tex Dubai.
Okej, jag tror att flygbolagen kommer servera mindre kaffe pga kriget i Iran?
Söker du jobb eller tror du helt enkelt att vi människor kommer flyga mindre nu?
Det flygbolag som backar av kan också skapa ett utrymme för andra aktörer att kliva in. När SAS ställer in ställer Norwegian upp.