Featured article image

Europa flyger på högvarv – men flaskhalsarna består

Publicerad den 2025-08-29 11:04av Redaktionen
Uppdaterad den 2025-08-29 11:04
Kommentarer
Med över 35 000 dagliga flygningar är Europas luftrum tillbaka på nivåer vi inte sett sedan innan pandemin. Men bakom de positiva siffrorna döljer sig gamla problem: försenade avgångar, personalbrist och ett nätverk som fortfarande kämpar för att hålla jämna steg med efterfrågan.

Det är lätt att bli imponerad: 35 491 flygningar per dag under slutet av augusti. Det är fyra procent fler än i fjol och till och med en procent över rekordåret 2019. Att Europas flygbolag och flygplatser lyckas hantera detta tryck är en prestation i sig.

Men riktigt så enkelt är det förstås inte. För trots att genomsnittsförseningarna gått ner – 3,3 minuter per flygning i snitt, 20 procent bättre än 2024 – är var femte flygning fortfarande påverkad av trafikrestriktioner. Det innebär över 7 800 försenade flyg varje dag.

Frankrike och Grekland i topp på förseningar

Mönstret känns igen. Frankrike står ensamt för 27 procent av hela Europas förseningar, framför allt på grund av kapacitetsbrist, personalproblem och väder. Grekland bidrar med 14 procent, där tekniska störningar hos ATC har skapat flaskhalsar. Spanien, som haft ett rekordstarkt trafikflöde i sommar, står för ytterligare 13 procent.

Man kan fråga sig varför de här problemen återkommer som en sommartradition. EUROCONTROL pekar själva på att vissa kontrollcentraler – som Marseille och Reims – inte levererar den kapacitet de lovat i förväg. Det innebär hundratusentals förlorade minuter, och i slutändan passagerare som får vänta i terminalerna.

Positiva signaler – men en skör balans

Det som ändå inger hopp är att punktligheten faktiskt förbättrats: 74 procent av flygen anlände i tid, vilket är en ökning jämfört med fjolåret. Det visar att samarbetet mellan flygtrafikledningarna fungerar bättre, särskilt när det gäller att styra om trafiken runt dåligt väder. Bara den åtgärden sparade 61 000 förseningstimmar under en vecka.

Men allt är fortfarande en balansakt. Den pågående strejken i Belgrad skapade nästan 50 000 minuters försening på en vecka – lika mycket som en rejäl stormdag. Det räcker alltså med en lokal konflikt eller oväntad väderfront för att nätet ska börja knaka i fogarna.

Frågan är hur länge passagerare och flygbolag accepterar att gamla strukturer står i vägen för en modern, effektiv flygtrafik. För trots alla framsteg och vackra siffror är det svårt att kalla ett system hållbart när var femte flyg fortfarande blir försenat.

Flyget i Europa vecka 34
• 35 491 flygningar per dag – +4% jämfört med 2024, +1% jämfört med 2019
• 3,3 minuters försening per flyg i snitt (20 % bättre än 2024)
• 74% punktlighet – upp från fjolåret

Största bovarna:
Frankrike: 27% av förseningarna
Grekland: 14%
Spanien: 13%
Belgrad-strejken: +47 000 minuters försening på en vecka

Skriv en kommentar

Kommentarer

Anonymous
2025-09-02 12:42

Tror signaturen Fanny har rätt.

Palle
2025-09-01 14:02

Kan folket undvika Arlanda ? Gör det gärna !
Undvik skiten så det kanske sker något förändring .
Inte konstig att Arlanda aldrig kommer upp i den kapacitet som CPH eller OSL gör .
Där är det trevligt o bemötande .
Här skall man helst inte vistas .
De enda som får komma in nära är det taxi bilarna ? Varför ??????????

Palle
2025-09-01 13:59

Arlanda är bland de sämsta flygplatser jag varit med om .
Jag håller fullständig med att Sigtuna kommun tillsammans med Swedavia gjort ett dåligt jobb.
Att vi som betalar deras löner o markhyra , flygbiljetter osv skall behöva gå till Terminal 4 för att ta flygbuss ????
Att när man landar på terminal 4 skall man behöva gå den förbannade långa sträckan till terminal 5 för att komma genom Tull filtret ?
Det är skrämmande hur politiker o makthavare driver med folket i detta land .
I usa som är i dagens lägga stenhårda mot allt resande kan man komma in med bilar , enda fram till incheckningen . Här blir man jagad av parkeringsvakter . Allt skall gå på två sekunder .
Man har ingen möjlighet att lämna nära o kära utan att betala en massa pengar i parkeringar .
Så fullständig sjukt land detta blivit !!!!
Arlanda 1970/80 , man kunde gå in till planet o vinka av när man flög med SAS inrikes .

Johnny
2025-08-31 16:57

EU byråkratin borde gå in och se till att problem som det här faktiskt lösas på ett bra sätt, skära ner i regel djungeln, osv.
Men det mäktar man tydligen inte med.
Domen förstöra EU ländernas konkurrenskraft pga vansinniga och helt orealistiska planer som ” Green Deal” och annat verklighetsfrånvändt pladder det kan man. Patetiskt

Alfio Arcidiacono
2025-08-31 13:36

Jag flyger ofta och tycker att Arlanda har blivit väldigt dålig vad gäller utgångar, med andra ord , om man landar på terminal fyra måste man gå drygt två km för att ta bussen mot stan. Det är skrämmande.
Undrar hur tänker dom, som planerar och ritar denna flygplatsen Arlanda. Skamm!

LFV
2025-08-31 08:40

För dom som har följt debatten kring Folkhälsomyndigheten kan bara ana hur diet fungerar inom andra statliga verk. LFV är inget undantag tyvärr.

@Fanny
2025-08-31 03:42

Fungerade väldigt bra när SJ splittrades upp. Tillsätt en effektiv ledningsgrupp i Swedavia istället för kompisar till politikerna.

ESSA
2025-08-30 20:29

LFV kan ju se på inflygninsvägarna på hemmaplan och fundera hur effektiva det är.

Fanny
2025-08-30 16:22

I Sverige är de statliga bolagen Swedavia och LFV som är flaskhalsarna. Sälj ut dessa för att effektivisera

Westcontrol
2025-08-30 13:37

Vad är att förvänta sig med ständiga, stora och obligatoriska kostnadsnedskärningar? Resultatet är ANSP:er som inte har råd att satsa på nyare och effektivare system och utrustning. De har inte ens råd att underhålla sina nuvarande system på ett tillfredställande sätt. Man skär i villkoren för flygledare och det har resulterat i att framförallt yngre personal flyr fältet och får bättre lön och villkor i andra branscher. Vakna upp, det är flygbolagen som via EU tvingar stater att minska kostnaderna så att det till slut resulterar i det vi har idag. Vem får stå för kostnaden för dessa förseningar? Jo, det gör flygbolagen. Som man bäddar får man ligga.

Ture
2025-08-29 21:03

Vad menas med bovar? Kan det vara så att det finns begränsningar i hur många flygplan som kan passera en viss sektor per tidsenhet?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten