Featured article image

Finnair ställer in 140 flygningar – markpersonal i strejk

Publicerad den 1 maj 2025
Kommentarer
Det är stökigt på Finnair med ytterligare två strejkdagar inplanerade. Den här gången är det anställd markpersonal, bland annat, groundhandling, airline catering, repair and maintenance, som går ut i strejk. 140 flyg ställs in på fredagen och cirka 12 000 flygpassagerare drabbas. Bakom strejken ligger Finnish Aviation Union (IAU) och personal anställda på Helsingfors-Vanda flygplats. Samtidigt fortsätter piloternas stand by-vägran vilket har lett till att 36 piloter sägs upp efter sommaren.

Finnair är uppe i drygt 1500 inställda flyg sedan piloterna inledde sina strejker i slutet av förra året. Nu är det nya personalgrupper inom Finnair som går ut i strejk och orsakar inställda flyg på fredag och måndag. Det handlar om två strejker från olika personalgrupper; på fredagen strejkar 600 markanställda, grundhandling, airline catering, repair and maintenance i fyra timmar. Strejken kommer ske i “olika skift” på fredag ​​och är inte knuten till en specifik tid, enligt Finnish Aviation Union (IAU). Arbetsstoppet förväntas därför påverka “många funktioner” relaterade till Finnairs flygverksamhet och marktjänster på Helsingfors flygplats.

Nästa strejk infaller på måndag och då är det 300 anställda som arbetar med passenger service, ground handling, and cargo. Finnair har inte meddelat några inställda flyg för måndagen, utan säger att de “fortfarande utvärderar de exakta effekterna” på trafiken. Helsingfors flygplats har också varnat resenärer för flygförseningar och “en och annan köbildning”. Long haul-flygen ska inte påverkas, men övriga flyg kommer ske utan catering och i värsta fall utan bagage.

Bakom strejken ligger Finnish Aviation Union (IAU) som har avvisat förslag på nya kollektivatal. Personalen protesterar mot arbetsförhållanden och hög arbetsbelastning.

Och piloterna då? Nej, även här har facket sagt nej till nya förslag på anställningsavtal för piloterna. Enligt arbetsgivarorganisationen Palta som representerar Finnair har mer än 1 500 flyg ställts in sedan strejkerna inleddes förra året. Finnairs piloter kräver högre lön, vilket enligt Palta innebär en ökning på närmare 20 procent på medellöner kring 155 000 euro per år.

I december införde Finlands Pilotförening SLL ett standby-förbud och förlängde det redan pågående övertidsförbudet. Förra veckan meddelade Finnair att strejkaktionerna lett till att Qantas sagt upp sitt wetlease-avtal vilket leder till att 36 piloter sägs upp efter sommaren.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Bupp
2025-05-01 09:44

Läste att på de avgångar som flygs serveras det vatten och juice för economy och – TA DA! – kaffe och te i business. 😀 Å Japan Airlines litar inte på att Helsingfors fixar cateringen för långdistans utan har packat med sig egna matlådor.

Skriv en kommentar

Antal tecken 0/1500