M: statligt flygtåg kan minska utsläppen
SvD berättar 3 augusti att Sten Nordin vill se fler internationella direktlinjer till Arlanda för att kunna rekrytera och behålla företag i regionen men att det är omöjligt med dagens utsläppstak för flygplatsen.
Han vill ha generösare regler för Arlanda men säger att det blir svårt att hitta tillräckligt stöd för idén.
Finansborgarrådet säger att en annan möjlighet är att minska biltrafiken till och från Arlanda genom att göra kollektivtrafiken mer attraktiv. Lägre biljettpriser på Arlandabanan skulle underlätta den utvecklingen.
Moderaterna i Stockholm kan tänka sig att förstatliga Arlandabanan för att få ner biljettpriset och därigenom minska utsläppen för resorna till flygplatsen, srkiver SvD.
Kommentarer
Inga kommentarer har skrivits ännu.
Skriv en kommentar
Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.
Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten

