Featured article image

Max Airs rekonstruktion misslyckades

Publicerad den 22 april 2001
Kommentarer

Det gick inte att rekonstruera Max Air. Flygbolaget MaxAir har, enligt den danska resebranschtidningen Nordic Travel Report, gått i konkurs.
MaxAir hade bas på Malmö-Sturup Flygplats och begärde sig själv i konkurs på fredagseftermiddagen. Skulderna uppgår till sju miljoner kronor.
MaxAir som grundades 1996 och har startat och lagt ner Hamburg, Berlin, Oslo respektive Karlstad. Under en mycket kort tid har man även trafikerat rutten Visby-Stockholm-Bromma för det nystartade Gotlandsflygs räkning.
Bolaget opererade bland annat Saab-340 var leasade hos Saab. Trafiken stoppades när flygplanen ej hade serviceavtal. Båda planen har lämnats tillbaka till Saab. MaxAir har även skulder för flygbränsle och landningsavgifter.

MaxAir ägdes helt av Interfox i karibien som i sin tur ägs av svensken Max Renard som bor i Buenos Aires. Han uppger för Nordic Travel Report att han förlorat 45 miljoner kronor på MaxAir.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten