Ny flyglinje mellan Stockholm och Tunisien

Publicerad den 14 februari 2023
Kommentarer
En direktlinje till det ”Nordiska paradiset”. Det kallar det tunisiska flygbolaget Nouvelair satsningen på trafik mellan Tunisien och Stockholm.

Nouvelair är näst största flygbolag i Tunisien efter statliga Tunisair. Inför sommaren expanderar flygbolaget linjenätet och lägger till både Köpenhamn och Stockholm. Det innebär att Nouvelair blir ensam på båda sträckorna. Inledningsvis blir det en avgång i veckan på måndagar från Tunis Carthage Airport med en Airbus A320 och en flygtid på knappt fyra timmar.

Skriv en kommentar

Kommentarer

ABC
2023-02-17 21:38

Jag har inte “rätt” åsikter så jag publiceras inte och kan därför inte bemöta era åsikter.

Trött på rasister
2023-02-15 17:29

Visste inte att du var en sån miljövän? Jag håller med om din problemformulering. Vi behöver reglera flygtrafiken för att åtminstone minska dess miljöpåverkan

vxh
2023-02-14 23:16

Äh, ta tillfället i akt att besöka Cartagos ruiner, äta billig mat och dröna runt i medinan

ABC
2023-02-14 19:41

Finns det ingen möjlighet att begränsa flygtrafiken från de länder där det gör mer skada än nytta?

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten