Ny långlinje mellan Oslo och Bangkok
Publicerad den 4 maj 2023Norse Atlantic följer efter SAS och lägger till Bangkok som destination med en direktlinje från Oslo. Dessutom blir det tre nya linjer till Västindien från London när det norska flygbolaget satsar stort inför kommande vintersäsong.
Knappt hade nyheten om att SAS återvänder till Bangkok med trafik tre dagar i veckan i kommande vinterprogram, förrän ännu en linje mellan Skandinavien och Bangkok presenterades: Denna gång är det Norse Atlantic som bygger vidare på linjenätet och drar igång linjen till Thailand den 2 november, fyra dagar efter att SK973 startat. Det är också den första linjen österut i Norse flygprogram och pressmeddelandet utlovar även fler destinationer till solresemål från Oslo.
– Vi är glada att kunna introducera Bangkok och Thailand som vår första destination från Oslo till Asien. Bangkok har varit ett mycket eftertraktat resmål på våra kunders önskelista och idag kan vi uppfylla de önskningarna, säger VD Björn Tore Larsen i pressmeddelandet.
Inledningsvis blir det flygningar två dagar i veckan, torsdagar och lördagar, med en Boeing 787-900 och utan tvekan kommer de att locka till sig passagerare som annars skulle valt SAS nya linje via Köpenhamn. Norse blir ensam om att flyga direkt mellan Oslo och Bangkok.
Satsningen på nya linjer till hösten stannar dock inte där. Samtidigt med den första linjen österut, lanserar Norse tre linjer västerut, från London till Barbados, Kingston och Montego Bay. Sammantaget blir det 14 avgångar varje vecka till de tre destinationerna i Karibien. Med de sju linjer som Norse redan flyger mellan LOndon och USA rymmer flygprogrammet kommande vintersäsong tio linjer. Det gör Norse till det näst största långlinjebolaget på Gatwick.