Skyways utökar trafiken

Publicerad den 2011-09-26 00:00av Redaktionen
Kommentarer
Året runt till Visby och fler avgångar till Bergen och Stavanger. Det är några av nyheterna hos Skyways när vintertrafiken startar den 30 oktober. – Vi fortsätter att bygga vidare på att bli ett starkt skandinaviskt flygbolag, säger vd Lars-Åke Bertilsson.
Skyways

Linjen mellan Visby och Göteborg flögs tidigare enbart över sommaren men i år har Skyways inrättat den som en året-runt-förbindelse med trafik tre dagar i veckan. Tisdagar, torsdagar och söndagar flyger en Embraer 145 med plats för 50 personer.
– Det är den första tydliga synergieffekten av att vi köpte City Airline, säger Skyways vd Lars-Åke Bertilson i en kommentar.
             Skyways utökar också den redan befintliga gotlandstrafiken till Arlanda med en extra tur fyra dagar i veckan. Även på Norge ökar Skyways turtätheten. Bergen får en ny förbindelse från Göteborg på torsdagar och söndagar medan Stockholm får ytterligare en söndagsavgång. Till Stavanger blir det ett liknande upplägg, ny linje till Göteborg på fredagar med retur söndagar medan Arlanda får en ny förbindelse på morgnarna under veckan.
– Det viktigaste för oss är att hitta linjer som gör att vi kan fortsätta att stärka vår position som ett starkt skandinaviskt flygbolag, fortsätter Lars-Åke Bertilsson. Vi har lyssnat på våra resenärer och utökar nu därför där vi ser att efterfrågan är stor.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Turbofan
2011-09-26 23:11

Jag har flugit mycket i Fokker 50 (byggda i slutet på 80-talet och början på 90-talet faktiskt) och upplever den som både tystare och rymligare än många andra typer. Benutrymmet är överlägset och kabinvidden överlägsen ERJ-145. Fokkern är även tystare än t.ex Dash Q400. Allt görs inte bättre nuförtiden. Fokkern är ett utmärkt flygplan, och på sträckor upp till 90 min även mycket miljövänligare och billigare i drift än de flesta andra typer.

GSEspotter .se
2011-09-26 21:44

Skyways får in sju stycken ERJ-135/145, men vem vill sitta i en Fokker 50 på en flygning i 90 minuter? Mkt högljutt, begränsad komfort och designen skriker ju bara 60-tal, eller när den nu är byggd, har det inte klart för mig. Men det jag vill säga är att, visst, behåll några F50, men kör mer med dom sju embraer ni får, bekväma, “tysta” och går fort framåt. -Vet jag inte hur det blir med Cimber Sterling och deras CRJ, B737 och ATR?, om dom kommer in i flottan. 737 är ju väldigt uppskattat.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten