Strejken bland säkerhetspersonalen i Norge slut

Publicerad den 11 juni 2012
Kommentarer
Strejken bland de norska säkerhetskontrollerna hotade att helt stänga flygplatserna i Bergen och Trondheim. Då beordrade regeringen tvångsmedling och tvingade tillbaka säkerhetspersonalen. Men nu hotar nya strejker på flygplatserna.

Strejken bland den norska säkerhetspersonalen på flygplatserna pågick i en vecka och orsakade svåra störningar i flygtrafiken i Norge. Till slut tröttnade regeringen och arbetsministern beordrade tvångsmedling och återgång till arbetet.
         Därmed är den delen av konflikterna på de norska flygplatserna över. Men risken finns att nya strejker bryter ut. I skrivande stund, söndag kväll, är det fortfarande oklart om flygtekniker och räddningspersonal vid ett antal mindre flygplatser går ut i strejk måndag morgon.

Skriv en kommentar

Kommentarer

Inga kommentarer har skrivits ännu.

Skriv en kommentar

Du kan inte skriva någon kommentar nu eftersom denna möjlighet endast ges i 120 timmar efter det att nyheten skapades.

Du kan skapa en egen tråd i vårt Flygforum om nyheten